HAYAD Başkanı BABAR’dan 184 Hattı İle İlgili Açıklama

Anadolu Hasta ve Hasta Yakınları Derneği (HAYAD) Başkanı Yusuf Babar, Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu 184 hattı ile ilgili açıklamada bulundu.

HAYAD Başkanı Yusuf Babar, Sağlık Bakanlığının vatandaşın lehine başlattığı 184 hattı ile ilgili Tabipler Odasının olumsuz açıklamasına tepki gösterdi.

İkinci basamak ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında hasta yığılmalarına neden olduğunu belirten Yusuf Babar, hekim eksikliğinden, vatandaşların hekimlerin hastaya ayrılan muayene sürelerinin azlığından yakındığını söyledi.

Yusuf Babar, “2007 yılından itibaren sağlıkta dönüşümün en büyük ayaklarından olan ve ülkenin genelini kapsayan aile hekimliği sistemi , ‘herkes için sağlık’ anlayışıyla birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkili bir şekilde verilmesi, toplumun hastalık yönünün azaltılmasının yanı sıra 2. basamak ve 3. basamak tedavi kuruluşlarımızın da daha iyi ve sağlık eğitimi eğitim vermesini amaçlamıştır. Sağlık Bakanlığımız gelinen bu süre zarfında ve sağlığın 2. Fazında, 2. basamak ve 3. basamak hastanelerimizde ki acil yığılmaları önlemek amacıyla aile hekimlerimize imzaladıkları sözleşmelerdeki hükümler çerçevesinde belirli günlerde 112 gibi 184 hattı gibi bir alo hattı kurdu. Vatandaşın o günkü nöbetçi aile hekimiyle görüşmesi sağlanıp , hastanın acili yeti durumuna göre 2. basmak ve 3. basamak bir acil kuruluşuna sevkleri sağlanacaktır. Ne hikmetse Sağlık Bakanlığımızın, hasta ve yakınları adına atmış olduğu olumlu her adım sonrası her zaman olduğu gibi her şeyden rahatsız olan Türk Tabipler Birliği alo hattını da istemeyiz demişler. Dernek olarak Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ’ın hasta ve yakınlarının daha iyi ve kaliteli bir sağlık hizmeti almaları adına bu olumlu yaklaşımından ve projelerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyor ve projeyi desteklediğimizi beyan ediyoruz. Aile hekimi arkadaşlarımızdan umarız ki bu olumlu projeyi destekleyip mesleklerini icra etmenin hazına varıp herkes için kaliteli sağlık diyeceklerdir” dedi.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir