Hayatımız “İnternet” Oldu

 

Zamanla gelişen teknoloji ve insanların giderek hantallaşması insanların artık internet üzerinden bütün işlerini yapmalarına sebebiyet veriyor.

Hal hatır sorma, fatura ödeme, selamlaşma gibi etkinlikleri hatta alışverişlerini dahi internet üzerinden yapan insanlar anti sosyalleşme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

E devlet, E Şifre E Posta gibi bünyesinde E bulunduran kelimeler nedeniyle birbirlerinin yüzlerine ve hasret kokan mektuplarına hasret kalan insanlar teknolojiyle birlikte her geçen gün birbirlerinden biraz daha uzaklaşıyorlar.

İnternet yoluyla gönderilen elektronik postalar, cep telefonlarının kısa mesaj servisleri, insanlardaki kartpostal ve mektup sevgisini bastırdı. Her şeyin internet üzerinden yapılmaya başlaması birçok esnafı da olumsuz etkiledi. Bu durum kartpostal satıcılarını da etkiledi. Kartpostal satan kitap evleri gençlerin genellikle karikatürlü ve renkli kartları tercih ettiklerini, insanların bayram kutlamaları için kart almadıklarını belirttiler.

Yalnızca şirketler ve kurumların toplu olarak kart alımı yaptıklarını söyleyen kitap evi sahipleri, fiyatları 25 kuruş ve 1 lira arasında değişen kartpostallar olduğunu ancak her geçen yıl bayram kartpostallarının satışının düştüğünü kaydettiler. Esnaflar 4-5 yıl öncesine kadar insanların birbirlerine kartpostal gönderdiklerini, ancak cep telefonları ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile insanların kartpostal ve mektuba ilgisinin azaldığını söylediler.

“Artık insanlar, nostalji olsun diye mektup yazıyorlar” ifadesini kullanan esnaflar, “Kartpostalların en yoğun alıcısı askerler ve yaşlılar. Bu yaşlıların büyük çoğunluğu da bayanlardan oluşuyor. Genellikle Atatürk ve eski Ankara fotoğraflarının olduğu kartları tercih ediyorlar. Gençler ise daha çok renkli kâğıt ve zarfları alıyorlar. Zaten ancak bu renklilikle insanların ilgilerini bu tezgâha çekebiliyoruz. Eskiden bayramlarda bir araba dolusu para kazanırdık, şimdi ise hiç satış yapamıyoruz. Kartpostal satışıyla ev geçindirmek imkansız oldu” şeklinde konuştular.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir