HAYATIN ANLAMI NEDİR

Çok eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna kafasına takmış.. Kime sorsa doğru düzgün bir cevap alamamış.. Aldığı hiçbir yanıt ona yeterli ve tatmin edici gelmemiş. Uzunca bir seyahate çıkarak bilenlere sormaya karar vermiş..

Ama çıktığı seyahatte de aldığı yanıtlar da onu tatmin etmemiş. Fakat mutlaka bir yanıtı olmalı diye düşünmüş. Köy, köy kasaba kasaba, ülkeyi dolaşmış, …Tam umudunu yitirmek üze iken bir kasabada konuştuğu insanlar ona:-“Şu karşı ki dağı görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar istersen ona git belki o sana aradığın yanıtı verebilir,” demişler.Oldukça zorlu bir yolculuk sonunda Bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş selam verdikten sonra bilgeye, “”hayatın anlamının ne olduğunu” sormuş ..

Bilge “sana bunun yanıtını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor” demiş . Adam kabul etmiş. Bilge adama bir kaşık vermiş kaşığın içine de zeytinyağı doldurmuş

.- Şimdi çık ve bahçede bir dolaşıp, tekrar buraya gel … Yalnız dikkat et, kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damla eksilirse sınavı kaybedersinAdamın , gözü zeytin yağı dolu kaşıkta , bahçeyi dolaşıp gelmiş.

Bilge bakmış ve adamı kutlamış “kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?”

Adam şaşırmış…” “Pasam “benim gözüm hep kaşığın üzerindeydi kaşıktan başka bir yere bakmadım ki …”

Bilge adama :Şimdi tekrar bahçeyi dolaşacaksın, kaşık yine elinde olarak ama bahçeyi inceleyip geleceksin” demiş …

Adam yeniden bahçeye çıkmış, gördüğü güzelliklerle büyülenmiş, Çünkü bilge oldukça güzel bir bahçe döşemiş imiş Geri döndüğünde bilge adama “bahçe nasıldı, neler gördün ” diye sormuş? … Adam gördüğü güzelliklerden çok etkilendiğini i anlatmış.

Bilge gülerek ” iyi ama elindeki kaşık bom boç bir damla yağ kalmamış” demiş ama adamın merakını gidermeye çalışmış : Hayat senin bakışında anlam kazanabilir. Ya sadece bir noktaya ve nesneye odaklanırsan, hayatın akıp gider, sen farkına bile varamazsın.. Ya da çevrende görebildiğin tüm güzelliklerin odağında olarak hayatı yaşarsın, O zaman akıp giden zamanın ve yaşamın anlam kazanır … Hayatının anlamı senin ona bakışla şekillenerek ya anlam kazanır ya da anlamsızlaşır !. ( Halit’in kaleminden Anonim hikayeler )

Bu Haberi Gördünmü!

KIYAMET SAATİNDE DABBETÜ’L ARZ VE HZ. İSA ( I)

Yaratıcı olarak Allah inancı temelleri üzerine kurulu dinimizde, maddi yaradılışın sonlandırılmasını belirleyen zaman dilimi olarak …