Hayvan Satıcıları Büyük Bir Pazar Olmamasından Dertli

Kurban bayramının yaklaşmasıyla bir yıl besledikleri hayvanları satışa sunmak üzere pazara getiren hayvan satıcıları, pazarın olmamasından dertli.

Adıyaman’da 4 noktada hayvan satışı yapılacakken hayvan satıcıları ise yer bulamamaktan ve hayvanlarını getirecek düzgün bir pazarın olmamasından şikayetçi oldu.

Hayvanlarını satmak isteyen bir çok çiftçinin bölge illere hayvanlarını götürdüğü öğrenildi.

Hayvan satıcıları yeni ve büyük bir hayvan pazarı istediklerini ifade etti.

Mevcut hayvan pazarının yetersiz olduğunu ifade eden çiftçiler, biran önce çözüme çare bulunması talebinde bulundu.

Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Nuri Anaç, “ Hayvan pazarımız yoktur. Şuan da 4 yer açıldı. Vatandaşlar nereden hayvan alacaklarını bilmiyor. Büyük bir hayvan pazarımız olsaydı daha güzel olurdu. Vatandaş dışarıda gelirdi. Şimdi geliyor yer yok. Hayvanlarını koyacak yer yok. Onun için Adıyaman’da büyük bir sıkıntımız var mezat olmadığı için mezat olsaydı. Her kez bir yere gider şimdi vatandaş nereye gideceğini bilmiyor. Adıyaman’da hayvan fiyatları pahalıdır. Biz yalağa gidiyoruz ufak bir yer ama 10 bin insan oraya hayvan almaya geliyor. Bizim Adıyaman bir il olmasına rağmen hayvan pazarımız yok. Niye bir hayvancılık yeri yoktur. Bunun için ben büyük baştaki belediye başkanlarıma milletvekillerime valime il tarım müdüründen rica ediyorum. Bize bir hayvan pazarı yeri bulsunlar yapsınlar. Adıyamanlı vatandaş hayvanlarını yakın illere götürüyor satmak için yer bulamadığı için. Hayvan pazarı bir yerde olsaydı vatandaş rahat ederdi. Geçen seneye göre fiyatlar biraz yüksek. Yemin pahalı olması hayvan fiyatlarını da etkiledi. İthal hayvan gelmedi. İthal hayvan gelseydi esnaf, çiftçi ve vatandaş bu sıkıntıları çekmezdi. Biz istiyoruz ucuz olsun. Ucuz olsa sermayemiz yetiyor. Şimdi pahalı olduğundan yetmiyor.” dedi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir