“Hazır Kıyma Almayın”

 

Adıyamanlı Veteriner Hekim Mehmet eskici hazır kıyma satın alınmaması hususunda vatandaşları uyardı.

Veteriner Hekim Eskici, hazır kıyma satın alınmaması hususunda vatandaşları uyardı. Eskici, yaptığı açıklamada, özellikle kıyma tüketiminde artış yaşandığına dikkat çekti. “Çiğ kırmızı et ve hazırlanmış kırmızı et karışımları tebliği” gereğince, kıymanın hazırlanmasında sadece bağ doku dâhil, iskelet kaslarından elde edilen çiğ kırmızı et kullanılması gerektiğini hatırlatan Eskici, “Gıda değeri taşımayan sinir, tendon gibi kısımlardan, mekanik olarak ayrılmış etlerden, kemik parçası veya deri içeren etlerden, baş etlerinden, kemik sıyrıntılarından ve diyafram kasından kıyma hazırlanamaz” dedi.

Nerede hazırlandığı belli olmayan ve ucuza satılan kıyma ve et ürünlerinin tehlikeli olduğunu aktaran Eskici, “Hangi şartlarda hazırlandığı bilinmeyen ve kontrolsüz olarak tüketiciye sunulan hazır kıymanın, kasap, market ve hipermarketlerde açıkta ve hazır olarak satışı ise kesinlikle yasaktır. Hileye en uygun et ürünü hazır kıyma ve köftedir. Eti gözünüzün önünde çektirmeden almayın” diye konuştu.

“Kasap ve marketlerin vitrinlerini tepsiler dolusu kıyma süsleyebiliyor” diyen Eskici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasak olduğu bilinmesine rağmen üzerine kağıt örterek satışlara tezgah altından devam edilebiliyor. Etin müşterinin isteğiyle göz önünde kıyma veya kuşbaşı haline getirilmesi gerekmektedir. Kırmızı et yönetmeliğine göre et işleme merkezlerinde hazırlanan ambalajlı et ürünlerinin gıda kodeksine uygun biçimde etiketlenmesi gerekiyor. Market ve kasapların etiketsiz ambalajlı ürün satması da yasak. Vatandaşlar nasıl hazırlandığı belli olmayan kıymayı ucuzluğu sebebiyle tercih ediyor. Ucuz fiyatlara tüketime sunulan hazır kıymaların içinde hayvansal yağ, tavuk taşlıkları, soya unu ve sakatat ürünlerinin olmadığından nasıl emin olabilirsiniz? Uygun olmayan koşullarda satılan hazır kıyma canımıza kıyabilir. Veteriner hekim kontrolünden geçmemiş hayvansal ürünleri tüketerek sağlığınıza kıymayın.”

Eskici, oda olarak kontrolsüz ve sağlıksız koşullarda satılan hazır kıyma tüketiminin önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını, bu yolla tüketici bilincinin gelişmesi, üreticilerin ve yetiştiricilerin bilinçlenmeleri ve çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanmasını amaçladıklarını söyledi.

Eskici “Doğrudan tüketime sunulacak olan kıyma ve hazırlanmış kırmızı et karışımlarının, üretimlerini takiben hijyenik olarak ambalajlanması ve ambalaj bütünlüğü bozulmadan satışa sunulması gerektiğini söyledi.

Eskici, sözlerini şöyle dedi: “Sadece çiğ kırmızı etler asgari hijyenik şartlar göz önünde bulundurularak ön ambalajlanmış olarak dökme olarak satışa sunulabilir. Ambalajlı hazır kıyma, köfte gibi ürünlerin de 2 derecede soğutulup soğuk zincir korunarak satış noktalarına ulaştırılması şarttır. Dondurulmuş ürünlerin ise içerik hazırlandıktan hemen sonra şoklanması ve tüketiciye de eksi 18 derecede satılması gerekmektedir. Çiftlikten sofraya güvenli gıda tüketimi için ‘etkin denetim olmazsa olmaz koşuldur. 5996 Sayılı Kanun gereğince gıda üretim, tüketim ve satış yerlerinin denetimi Tarım ve Köy işleri Bakanlığı ile belediyeler tarafından yapılmaktadır. Güvenli gıdaya ulaşmada tüketicilere de önemli görevler düşmektedir. Üzerinde ambalaj bilgisi olmayan, gıda üretim izinleri olmayan, son kullanma tarihi yazılmayan, açıkta satılan ve promosyon adı altında satılan hayvansal ürünlere ilgi gösterilmemelidir. Bu tür ürünleri satın almamakla kalmayıp satan işyerlerinin ilgili müdürlük ile belediyelere bildirilmesi gerekir.”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir