manşet

Hem Para Kazanıyorlar hem Bir Kültürü Yaşatıyorlar Adıyamanlı Fedakar Kadınları…

 

 

Adıyaman’ın fedakar, cefakar ev hanımları biber temizleyip hem evlerine katkı sunuyorlar hem de yıllardır süren bir geleneği devam ettiriyorlar.

Salça kaynatma sezonu Adıyaman’da başladı. Çok zahmetli ve ocak başında durmadan karıştırılması gereken salça kazanları ilimizin dört bir yanına kurularak salça sezonu açılmış oldu. Adıyaman’ın vazgeçilmez kültürü kendim zorluklarla yaparım ama yinede kendi yaptığımdan vazgeçmem diyen hanımlar,  salça kaynatma sezonu açtı. Fiziki şartların uygun olduğu geniş alanlarda büyük büyük kazanlarla salça kaynatan Kalecikli kadınlar bu işi hem ticaret hem de kışa hazırlık için yaptıklarını belirterek kendi yaptıkları salçanın kalitesinin daha yüksek olduğunu ve lezzetli olduğunu söylediler.

Kadınlar salça kaynatmanın oldukça zahmetli bir iş olduğunu ancak market ürünlerinde bu lezzeti yakalayamadıklarını ve daha ucuza mal olduğu için bu zahmete katlandıklarını ifade ederek, birde bu işin gelenek olduğunu yıllardır atalarımızdan kalan bir iş alışkanlık olduğunu belirtiler.

Salça işini ticaret olarak yapan kadınlar ise kazan kazan günlerce kaynattıklarını ve pazarda insanların artık organik ürün aradıkları için ticaretinin de iyi olduğu söylediler. El emeği ve meşakkatli olduğu için biraz pahalı olsa da yine insanların organik ürün diye aldıklarını belirtiler.

Adıyaman’da geçmişi yüzyıllara dayanan ve evlerde imal edilen biber salçası geleneği sürüyor. Kırmızı biberlerini alan vatandaşlar, biber çekme tezgahlara gelerek biberlerini çektiriyor ve evlerine salçaları hazır halde gidiyor. Bugüne kadar salçalık biberlerini alan vatandaşların evlerinde biberi salça haline getiriyor. Eski gelenek sürse de bazı ev hanımları, biber çeken iş yerlerine götürüyorlar. Makineler ile biber çeken esnaf, şimdi ise çok cüzi bir para ödeyerek bu zorlukların aşıldığını belirterek, “Evde biberlerin temizlenmesinin su ve zaman kaybına neden oluyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda salçalık biber zamanı geldiğinde Kilis’te, salça çekim tezgahlarımızı kuruyoruz”

Vatandaşların salçalık kırmızı biberlerini kendilerine getirmeleri yeterli olacağını ifade eden biber seken esnaflar, “Bu çalışmalarımız büyük kolaylık sağladığı gibi zaman ve su israfını da azamiye indiriyor. Burada makinelerimiz süzme salça çekimi yapıyor. Bunun sağlık açısından büyük faydaları olduğunu doktorlara sorarak öğrendik. Halkın ilgisinin her geçen yıl artarak devam ediyor” dediler.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir