Her Gün Yaklaşık Bin Adet

Ekmek israfının büyük boyutlara ulaştığını belirten fırıncı esnafımız “her köşe başında ya da kaldırım kenarında ekmek artıkları görmek mümkün dediler.

“İsrafı önleyerek, kendi kültürümüzle ve kendi varlığımızla yeniden bu toplumu inşa etmemiz gerekiyor” diyen fırıncılar “Bunu sağlamak için yarın değil, bugünden başlamalıyız. İsrafı sadece ekmek boyutunda düşünmemek gerekiyor. Su, ekmek, yiyecek, giyecek israfının sonucunda hem ekonomik olarak zorlanıyoruz, hem de dünyayı kirletiyoruz. Suyun, ekmeğin, havanın, toprağın kirlenmesi ise çocuklarımızın geleceğini ipotek altına alır” değerlendirmesinde bulundular.

Fırıncılar, ekmeğin Adıyaman’da çok yendiğini, sevildiğini hem de çok tüketildiğini, ekmek israfının da gittikçe yükselen bir trend izlediğinin görüldüğünü ifade ederek, “2013 yılında günde yaklaşık bin ekmek israfı oluyor. Binlerce ekmek israf edilirken, bazı vatandaşlarımız ise bayat ekmek alabilmek için uzun kuyruklar oluşturuyor. Bunlar görmek mümkün. Bizim vatandaşımızdan istediğimiz ekmekleri atacaklarına getirsinler bize ya da toplasınlar. Çünkü bu ekmekleri yiyebilecek insanlar olabilir. Yoksulluğun nedenlerinden biri de budur” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir