Her Yer ‘R4BIA’!

Mısır darbesi karşısında, özgürlüğün sembolü haline gelen ‘Rabia’ işareti ve posterleri Adıyaman’da giderek yaygınlaşıyor.

Mısır’da yaşanan katliama tüm dünyada olduğu gibi Adıyaman’dan da büyük bir nefret akıyor. Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şubesi tarafından şehrin dört bir yanına, Mısır’daki darbe karşıtlarının toplandığı Rabiatul Adeviye Meydanı’nı sembolize eden ve Arapça’da dördüncü anlamına gelen ‘Rabia’ sembolünün yer aldığı ‘R4BIA’ poster ve afişleri dağıtıldı.

Adıyaman genelinde Mısır’da yaşanan katliamcılara tepki amaçlı binlerce broşürü Adıyaman’da bulunan esnaflara dağıttıklarını söyleyen AGD Adıyaman Şubesi Üniversite Komisyon Başkanı Rıdvan Beyazkaya, “Mısır’da darbe yönetiminin katliamını şiddetle kınıyoruz” dedi.

“İİÖ, Mısır’daki katliamların durdurulması konusunda aktive edilmeli”

“Başta İslam Dünyası olmak üzere bütün dünya kamuoyunu bu hukuk dışı darbeci yönetime, yapılan insan hakları ihlallerine ve katliamlara seyirci kalmamaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini sürdüren AGD Adıyaman Şubesi Üniversite Komisyon Başkanı Rıdvan Beyazkaya, “Askeri darbe ile meşru Cumhurbaşkanı’nın görevinden uzaklaştırılmasına tepki gösteren Mısır halkı şu ana kadar şiddete başvurmamış ve silah kullanmamıştır. Bu durumu takdirle karşılıyoruz.Silahsız Mısır halkını katletmekten çekinmeyen, Mısır ordusunun bu davranışları ile kime ve neye hizmet ettiklerini anlamakta güçlük çekiyoruz.  Kendi halkına karşı ateşli silahlarla müdahale eden Mısır ordusunun bu davranışlarının ne hukuk, ne demokrasi ve ne de insan hakları ile bağdaşmadığını hatırlatarak, bu tutuma hemen son vermesini talep ediyoruz. Bu ve benzeri tepkilere ilaveten aşağıdaki hususların dikkate alınmasının gerektiğine inanıyoruz. İslam İşbirliği Örgütü, Mısır’da meşruiyete dönülme ve katliamların durdurulması konusunda aktive edilmelidir. İkinci dünya Savaşı sonrasında çıkan kriz ve siyasi anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülebilmesi amacı ile kurulmuş olan Birleşmiş Milletler Teşkilatı etkin tedbirler almak için derhal harekete geçmelidir.  Darbeci Mısır Yönetimine bazı ülkeler tarafından verilen her türlü maddi ve siyasi destek, bu katliamları körüklediği dikkate alınarak, derhal durdurulmalıdır. Böylece gayrimeşru idarenin Mısır’ın başından uzaklaştırılması en kısa zamanda sağlanmalıdır. Mısır’daki gayri meşru darbeci yönetim işbaşında kaldığı sürece, demokrasiye ve hukuka gerçekten bağlı olan ülkeler Mısır’la olan diplomatik ilişkilerini askıya almalıdır” şeklinde konuştu.

“Katliamlar Mısır halkına ve ülkenin geleceğine büyük bir ihanettir”

Başkan Rıdvan Beyazkaya, menfur saldırıda hayatını kaybeden Mısırlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılar da acil şifalar diliyorum. Bu kanlı saldırıyı yapan katilleri ve cuntacıları lanetliyoruz. Darbe sonrası gerçekleşen bu katliamlar Mısır halkına ve ülkenin geleceğine büyük bir ihanettir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, cuntacılar şehit ettikleri Müslümanların kanında boğulacaktır” derken, darbeye darbe diyemeyen başta ABD olmak üzere Batı’yı ve bu süreçte sessiz kalan İslam ülkeleri yöneticilerini de sert bir dille eleştirdi.

“Bunlar batının kuklaları”

Rıdvan Beyazkaya, “Mısır’da akan masumların kanında ırkçı Siyonizm’in uşağı ABD ve Batı’nın sorumluluğu kadar, bu süreçte gerekli tavrı ortaya koyamayan İslam ülkelerinin yöneticilerini de büyük payı vardır. Batı’nın desteğiyle akıtılan bu masumların kanı onların da eline bulaşmıştır. Maalesef bizi en çok üzen ve yaralayan ise Mısır’daki katillere karşı sesiz kalan ve hatta çeşitli yollarla onları destekleyen, İslam ülkeleri yöneticileri olmuştur. Ortaçağ’da derebeyleri, kendine hizmet edecek köle şefler tayin ederdi. Katliama sessiz kalan bu İslam ülkeleri yöneticilerinin bu süreçte ortaya koyduğu tavırda efendilerine hizmet etmek için çırpınan Ortaçağ’daki bu köle şeflerini hatırlatmaktadır. Bunlar batının kuklalarıdır. Efendilerine ne kadar hizmet ederlerse etsinler, bir gün gelecek aynı efendileri, onları da yok edecektir” diye eleştirdi.

“Büyük bir oyunun parçası”

Adeviye meydanında toplanan mısırlıların haklı ve demokratik taleplerine kanla ve kurşunla karşılık veren darbecilerin sadece tarih önünde değil, insanlığın vicdanı karşısında da hesap veremeyeceğini vurgulayan Rıdvan Beyazkaya, “Kendi vatandaşına kurşun sıkanlar, demokratik yolla alamadıklarını, tankla-silahla almaya çalışanlar, er ya da geç bunun hesabını verecektir. Hesapları hem bu dünya da hem de ahirette çok çetin olacaktır. Akıttıkları masumların kanlarında boğulacaklardır. Bir kez daha hatırlatıyorum, süngü ile iktidara gelebilirsiniz ama süngünün üzerinde oturamazsınız” diyerek, darbecilerin ve onların yerli işbirlikçilerinin, sadece Mısır’ı değil bütün İslam coğrafyasını hedef alan sinsi ve kirli bir oyunun figüranı olduğunu belirterek, karanlık güçlerin, cuntacılar eliyle Mısır’ı kanlı bir iç savaşa sürüklemeye çalıştığının altını çizdi.

Daha önce Afganistan’da, Libya’da, Irak’ta, Suriye’de oynanan kanlı oyunun şimdi Mısır’da sahnelendiğine dikkat çeken Beyazkaya, ““Bu oyun Büyük Ortadoğu Projesi’nin oyunudur. Bu oyun İslam ülkelerini bölüp parçalamak isteyen ırkçı emperyalizmin oyunudur. Bu oyun İslam ülkelerine daha fazla silah satmak isteyen ve daha fazla Müslüman kanı akıtmak isteyen ırkçı Siyonizm’in oyunudur. Artık oyunu görmeliyiz. Ortadoğu’daki Müslüman ülkeler adım adım parçalanıyor. Bizlerde AGD olarak Mısır’daki katliamı kınamak üzere Adıyaman şehir merkezinde binlerce Rabia el broşürünü dağıttık. İlimizde bulunan esnaflar ise yapmış olduğumuz organizasyona destek vererek, Mısır’daki katliamı kınayan Rabia broşürünü işyerlerine astılar. Öte yandan bir grup esnafımız ise yapmış olduğumuz etkinliğe destek vererek, bizlerle birlikte broşür dağıttılar. Bu esnafların emeklerinden dolayı onları canı gönülden kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir