“Herkes Sorumluluğunun Bilincinde Olmalı”

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, “Bugün Avrupa’nın birçok ülkesi koalisyonla idare ediliyor. Almanya gibi bir ülke koalisyonla idare ediliyorsa bizimde mutlaka ve mutlaka bir araya gelip bu işi sağlıklı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor” dedi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, 7 Haziran seçimlerinden sonra oluşan tabloyu değerlendirdi. Uzlaşı içinde koalisyon kurup ülkenin idare edilmesi gerektiğini savunan Uslu, erken seçimlerin hiçbir zaman fayda getirmeyeceğini kaydetti.

Uslu; “Öncelikle 7 Haziran seçimleri ülkemize hayırlı olsun temennisiyle sözlerime başlamak istiyorum. Siyasette ne olur ne biter o konuda bizim yorum yapmamız çok doğru olmaz. Bizim iş dünyası olarak temenni ettiğimiz şudur. Millet iradesini ortaya koydu, milletin iradesi hangi yönde tecelli etmişse herkes saygılı olmak zorundadır. Demokrasilerde de zaten olmazsa olmaz olan budur. Türkiye elbette çok önemli bir seçimi gerçekleştirdi. Ufak tefek olayların dışında olumsuzlukların olmaması her şeyden önce bizi sevindirmiştir. Bundan mutlu olduğumuzu da ifade etmek isteriz. Diğer taraftan seçim şablonu ortaya çıktı. İş dünyasını ilgilendiren tek mesele işin ekonomi boyutudur. Dört tane siyasi parti TBMM’de grubu kuracak şekle geldi. Bu dört parti için aynı şeyi söylemek istiyorum. Herkes şapkasını önüne koyacak kafasını da iki elinin arasına alıp ‘Biz bundan sonra ne yaparızı’ aklı selim bir şekilde kendi kurmaylarıyla enine boyuna tartışıp Türkiye için gelecek için, iş dünyası için, huzur için ne yapabilirizin hesabını sağlıklı bir şekilde yapıyor olması lazım. Bizim iş dünyası olarak tek arzuladığımız budur. Bakın ben size küçük bir örnek vereceğim. Son 3 gün içinde şahsen iş dünyasını temsil eden sanayici olarak sadece 3 günde Türkiye’nin burada 165 milyon dolar bir kaybının olduğunu söylemek mümkün. Bu parayı kim kazandı? Bunun hesabını iyi yapalım. Bunu niçin söylüyorum bütün siyasi partiler burada çok hızlı bir şekilde karar alıp koalisyon kuracaklar. Yani erken seçimler hiçbir zaman bize fayda getirmeyecektir ve Türkiye’nin bütçesine zarar getirecektir. Dolayısıyla bütün siyasi partiler A, B, C partisini ayırmadan herkes aldığı oy oranında millet onların omzuna bir sorumluluk yüklemiştir. Herkesin omzuna almış olduğu sorumluluğun bilinci içerisinde davranması lazım. Siyasi partiler seçim meydanlarında sert ifadelerde bulundular ancak mesajlar keşke dozaj arttırılmadan verilseydi ama bu saatten sonra herkes o söylemlerini bırakıp bundan sonra önümüze bakıp Türkiye ve ekonomimizin kaosa gitmemesi için ne yapabilirizin hesabını çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde düşünüyor olması lazım. Aksi taktirde bundan kimse fayda görmeyecek. Tam tersine bu ülkede yaşayan herkese iş düşüyor. Herkesin sorumluluğunun bilincinde olması lazım. ‘Ben şu kadar vekil çıkardım, ben bu işin dışında kalırım’ gibi hesaplarda olunmamalı. Herkesin kendi çapında aldığı sorumluluk çerçevesinde bu işe el atması gerekir diye düşünüyorum. İşin sahibi iradesi milletse ki ben hep bunu şöyle algılıyorum. Futbolda tek dokunulmazlık hakemlerindir. Hakemlerin kararına kimsenin itiraz etme hakkı yoktur. Ama seçim ve siyasetinde tek hakemi millettir. Millet hangi yönde kararını vermişse herkesin buna saygı duyması lazım” dedi.

‘Bu ülke hepimizin, sağıyla soluyla bir bütünüz. Boşluğa tahammülümüz yok’ diyen Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu ülke kendi çapında bölgedeki konumuyla yükselen değer. Hızlı bir şekilde bir araya gelinmesi lazım. Bugün Avrupa’nın birçok ülkesi koalisyonla idare ediliyor. Almanya gibi bir ülke koalisyonla idare ediliyorsa bizimde mutlaka ve mutlaka bir araya gelip bu işi sağlıklı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Altını çizerek söylüyorum boşluğa tahammülümüz yok. Bütün siyasi partiler şapkasını önüne koymalı. Milletin ortaya koyduğunu hesaba almayan siyasi partilerde kırmızı kart alıp tekrar saha dışına çıkacaktır. Bunu bütün siyasi partiler için söylüyoruz. Haziran’ın ortasına gelmişiz daha hububatın taban fiyatı belirlenmemiştir. Bu bir eksikliktir. Vatandaş hasadını biçiyor, ofisin açılmış ve taban fiyatın verilmiş olması lazım. Bu üç günlük kayıp bile insanları sıkıntıya sokacaktır. Dolayısıyla bizi ekonomi ilgilendiriyor, bu ülke ilgilendiriyor bizi Adıyaman’ın tümü ilgilendiriyor. Partilerin oy oranları bizi ilgilendirmiyor. Milletin iradesi neyse bununla birlikte bir araya gelip herkes üzerine düşeni yapmalı”

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir