“HES’ler Cendere Köprüsüne Zarar Veriyor”

Kahta ilçesinde bulunan tarihi Cendere Köprüsünün HES Barajları yüzünden zarar gördüğü ileri sürüldü.

Cendere köprüsünün, akarsu kaynağı olan kahta çayının üstüne yapımına devam edilen Hesler, bu doğal güzelliği ile Adıyaman’ın tanıtımında büyük rol sahibi olan cendere köprüsünün  ekolojik dengesini bozduğu iddia edildi.

Havaların  ısınması ile beraber bu tarihi ören yerini gezmeye gelen  yerli ve yabancı turist sayısıda günden güne fazlalaşıyor.

Çay Çamurlu Akıyor

Özellikle yöre halkının aileleri ile beraber,  hafta sonları piknik yapmak için geldikleri cendere köprüsünde, serinlemek için suya girdiklerinde suyun çamur şeklinde akması ve kirli olarak akması bölge halkının tepkisini çekiyor.

Boğulmalara Davetiye Çıkarıyor

Özellikle öğlen saatlerinde  hes firmaları tarafından belirli aralıklar yapılan çalışmalar sonucu  suyun bir fazlalaşması ve bir azalması ise  beraberinde, serinlemek amacı ile suya giren insanların  boğulma tehlikesi geçirmesine neden oluyor.

Mayıs  ayından beri buraya gelen  yerli ve yabancı turistlerin serinlemek amacı ile suya girdikleri saatlerde suyun aniden fazlalaşmasından dolayı bir çok boğulması tehlikesi  vakası yaşanıyor.

Bu konuda uyarıcı bir tabelanın burada olmayışı ise ayrı bir sorun olarak dikkat çekiyor.

Bölgeye gelen vatandaşlar, Hes firmalarının gündüz saatlerinde biriken suyu bırakmamaları gerektiğini savundular. Sebep olarak ta insanların serinlemek amacı ile bölgenin tek yüzme yeri olarak gözde bir yer olan cendere köprüsünü seçtiğini ve gündüz saatlerinde suyun aniden yükseldiği anda  beraberinde çok tehlikeli vakalar getirdiğini ve buna defalarca şahit olduklarını, bir kaç sefer suların aniden yükselmesinden dolayı  boğulma tehlikesi geçiren insanları boğulmaktan son anda kurtardıklarını belirttiler.

Gündüz  saatlerinde biriken suların gölet  kapaklarını açmanın tehlikeli olduğunu, bunun yerine gece saatlerinde kapakları açmanın daha mantıklı olduğunu dile getirdiler.

Tarihi ören yerinde lavabo ve çöp sıkıntısı yaşandığını belirten  vatandaşlar, yetkililerin bu konuda daha hassas olması gerektiğini ve bu konular hakkında bazı çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladılar.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir