Hile Yapmak

1

Hile yapmak, sadece savaş halinde düşmana karşı yenik düşmemek için alınan tedbirler sırasında caizdir; bunun dışında caiz değildir.
Mesela bir devlet memurunun hac veya umreye gitmek için, yıllık izin hakkı kalmamışsa ücretsiz izin alması gerekirken, hasta olmadığı halde rapor alması caiz değildir.

Yapılacak ibadetin çok önemli olması, kimseye hile yapmak için izin sebebi olamaz.
Hac sırasında kasap veya şoför olarak görev yapacakmış gibi yalan beyanda bulunmak da doğru değildir.

2

Süpermarketlerin yaygınlaşması ile bakkal esnafı ayakta duramaz oldu.
Peki, bakkal esnafı gelişmelere nasıl ayak uydurabilir?
Elbette her bakkal, bir süpermarket açamaz; ama mesela yüz bakkal, mevcut dükkânlarını kapatmadan, güçlerini birleştirip bir süpermarket açabilir. Böylece mevcut işlerine ek olarak yeni bir ortaklığa ve ek bir gelire kavuşmuş olurlar.
Bu iş için önderliği kim yapabilir? Bakalar odası veya müteşebbis bir heyet gerekli öncülüğü yapabilir, diye düşünüyorum.

3

Yardımsever ol; gücün dâhilindeki sorunları çöz.

Sorun çözücü kişiliğin ortaya çıktıkça, çevrenden takdir ve teşekkür alırsın.
Gücünü aşan sorunları çözmeye kalkışma.

Çünkü bir sorunu çözmeye çalışmak, aynı zamanda o soruna az da olsa bulaşmak anlamına gelir.

Çok gayret ettiğin halde çözemediğin sorun, başına kalabilir.

Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra ise sorun çözme konusundaki isteğini kaybeder, çözebileceğin problemlerle bile ilgilenmemeye başlarsın.

4

Camide namaza başlanmasını beklerken ve tesbihat sırasında sağlığı yerinde olanlar dizüstü otururlar, ihtiyaç duyanların bağdaş kurarak oturmalarında da sakınca yoktur.

Ancak dizleri dikerek veya bir yere dayanarak oturmak, cami adabıyla bağdaşmaz.

5

Vaaz veya hutbe dinlerken bazılarının, iyilik olsun diye, ceplerinden esans/güzel koku şişesi çıkarıp çevrelerinde oturanların ellerine sürmeleri, sonra şişeyi başkalarına verip onların da kendi yanlarında bulunanlara ikram etmelerini istemeleri ibadet ciddiyetiyle bağdaşmaz.

6

İlk sünneti kıldığında, camiye biraz geç geldiğinden, farzın birinci rekatına kavuşamayacak kişi, saf düzenine engel olmamak için sünneti ilk safa yakın bir yerde değil, biraz geride ve mümkünse bir sütunun arkasında kılmalıdır.

7

Camide otururken veya ibadet sırasında parmakları çıtlatmak yanlıştır.

8

Fatiha Suresinin Anlamı:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla.
Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir.

Bu Haberi Gördünmü!

Hisse Senetlerinin Zekatı

1 Hisse Senetlerinin Zekâtı Nasıl Ödenir? Hisse senedi sahibi, senetleri aldığı şirkete ortak olmuştur. Şirketin …