Hileli Boşanma

1

Bir kişi, yurt dışına gidebilmek veya ölen kayın babasının maaşını hanımına bağlatmak gibi sebeplerle, mahkeme kararı ile hanımından boşandığında dinen de boşanmış olur mu?

Cevap: Evet, dinen de boşanmış olur. Çünkü boşanma sırasında insanın iki ayrı nikâhı yoktur, tek nikâhı vardır. Resmi nikâh gittiği zaman, dini nikâh da gider.

Boşama işinde şaka bile caiz olmadığı halde, iki insanın defalarca hâkim karşısına çıkıp birlikte yaşamak istemediklerini ikna edici bir ses tonu ile anlatıp, boşanmaları gerektiğine hâkimi bile inandırarak boşanma kararı aldıktan sonra dini nikâhlarının devam ettiğini sanmaları yanlıştır.

Bu işte dört önemli günah vardır:

1.Boşanma isteğinin düzmece olması günahtır.

2.Mahkemede yalan konuşmaları günahtır.

3.Mahkeme, boşanma kararı verdikten sonra, nikâhlarının devam ettiğini düşünüp birlikte yaşamaları günahtır. Bu tür boşanmalarda bir talakın gittiğini söyleyenler de vardır. Bu doğruysa bile diğer üç günah yerinde durmaktadır. Kaldı ki eşler mahkemede boşanma iradelerini bir kere değil, üçten fazla ifade etmektedirler. Sonra her iki eş de mahkemedeki boşanmanın nihai boşanma anlamı taşıdığını bilmektedir. Ayrıca eşler kendilerini boşamak için hâkime vekâlet vermişlerdir; bu vekâlet tam boşama içindir. Zaten hâkim, eşleri bir talakla boşama kararı verdiğini aklına bile getirmez. Evliliği zayıf temeller üzerinden devam ettirmeyi göze almak ne derece doğru olur?

4.Sahte belgelerle yurt dışına çıkma işlemi yapmak veya hanımına emekli maaşı çıkartmak günahtır.

 

2

Geçimsiz ve kavgacı olma.
Yersiz itirazlarda bulunma.
Kalp kırma.
Daima sorunun değil, çözümün bir parçası ol.

 

3

Kuran ile hadis, birbirlerinin alternatifleri değildir. Hadis, Kur’an’ı tefsir eder ve Kur’an’daki emirlerin nasıl yerine getirileceğini açıklar.

 

4

De ki: “Allah’ın bize yazdığı şeyden başkası, bize asla isabet etmez. O, bizim Mevlâ’mızdır.” Ve artık mü’minler, Allah’a tevekkül etsinler.(Tövbe-51.ayet)

 

5

Bir konuda yüzde elli bir oranında haklı olduğumuz zaman, şeytanlar bize mukabil hata yaptırmak için daha çok çaba gösterirler.
Şeytanlar, haklılık oranımızdan yola çıkarak bize yüzde yüz haksız olacağımız işler yaptırmak isterler.
O halde dikkat!.. Şeytanları memnun etmeyelim.
Fedakarlık göstererek Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya çalışalım. Gaflette olmayalım.
Allah’ın hoş karşılamayacağı davranışlardan uzak duralım.

Bu Haberi Gördünmü!

Hisse Senetlerinin Zekatı

1 Hisse Senetlerinin Zekâtı Nasıl Ödenir? Hisse senedi sahibi, senetleri aldığı şirkete ortak olmuştur. Şirketin …