Hoşgörü Kentinde Birlik ve Kardeşlik İftarı

Vali Kalkancı “Bir Olacağız, İri Olacağız, Diri Olacağız”

Dünya Ehl-i Beyt Vakfının düzenlediği ve Adıyaman’da toplumun her kesiminden yoğun katılımın olduğu Birlik ve Kardeşlik İftarında kardeşlik vurgusu yapıldı.

 

Rabat Otelde düzenlenen Muharrem iftarına Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkanvekili Abdurrahman Karayılan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak,  İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenk Su Üçer, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan ve Meclis Üyeleri, İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Süryani Kadim Kilisesi Bölge Metropoliti Melki Ürek, Alevi kanaat önderleri, STK Başkanları, bazı kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftarda Kerbela şehitleri için dua edildi. Alevi Dedesi Ali Büyükşahin tarafından iftar duası yaptırılarak iftar açıldı. İftarda Ehl-i beyt inancına göre Muharrem ayında bıçak kullanılmadığı, su içilmediği ve et yenilmediği için bunlar iftar menüsünde yer almadı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Anadolu’da İslami değerlerin içerisinde sevgi, muhabbet, dostluk, insan hakkı, dayanışma, paylaşma, yüksek ahlak, nefsini aşmak, güzel insan olmanın var olduğunu söyledi. Altun, düzenlenen iftar programının İslam coğrafyasında yaşanan büyük vahşetlerin ve dinimizle hiç alakası olmayan uluslararası emperyalizmin, siyonizmin tuzaklarıyla yaşanan ayrışmaların, terörlerin karşısında daha çok büyük önem kazandığını dile getirdi.

 

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Koordinatörü Prof. Dr. Muhammed Nurdoğan ise, “Eğer Allah’ın ipine sımsıkı sarılırsanız, ayrılmazsınız, parçalanmazsınız. Aslında burada parçalanmamanın, birleşmenin, bütünleşmenin tek bir vücut olmanın, formülü veriliyor”dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenk Su Üçer, farklılıkların ayrışmaya değil toplumun kıvamını oluşturma neden olması gerektiğini belirterek, “Meşrebiniz farklı olabilir, mezhebiniz farklı olabilir. Nasıl ki aşure kazanında farklı tatlar bir araya gelerek bir kıvam oluşturuyor. Bizlerde toplumdaki farklılıkları kıvam olarak görmeliyiz” diye konuştu.

 

Vali Nurullah Naci Kalkancı ise, birbirimize sahip çıkmamız gerektiğini, İslam ülkeleri arasında sokulmak istenilen fitneye karşı uyanık olmak gerektiğini vurguladı.

 

Vali Kalkancı, “Allah’ın izniyle bu vatana sahip çıkacağız. Bu milletin birlik ve beraberliğini biz koruyacağız, biz sahip çıkacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Hacı Bektaş’ta bizim Hacı Bayram’da bizim. Yunus’ta, Mevlana’da bizim. Aşık Veysel’de bizim Necip Fazıl’da bizim” ifadelerini kullandı.

Haber: Kazım Aydın

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den ‘Dünya Gazeteciler Günü’ Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin , 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir