Hukukçular Derneği Adıyaman İl Temsilcisi Alkayış “Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursıye Verilen İdam Cezasını Tanımıyoruz”

Hukukçular Derneği Adıyaman İl Temsilcisi Mustafa Alkayış “Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursıye Verilen İdam Cezasını Tanımıyoruz” dedi.

Alkayış yaptığı açıklamada şu ifgadelere yer verdi:

“Mısır Mahkemesi meşru olmayan bir kararla Muhammed Mursi hakkında idam kararı vermiştir.Mısır’da yönetimini gasbeden darbecilerin sınır tanımaz hukuksuzluğu yeni boyuta varmıştır. Halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idamına karar verilmesi zulmün ulaştığı seviyeyi göstermektedir. Düzmece bir mahkeme ve yargılama ile verilen bu karar Mısır’daki zulmün gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne sermiştir. Hiçbir meşruiyeti olmayan bir yönetimin kurguladığı bu mahkemelerin vermiş olduğu kararlar; dünyada yitik bir değer olan “Adalet” in ne denli ayaklar altına alındığının çarpıcı bir örneğidir. Öte yandan “Demokrasi” yi işlerine gelince kutsayan; gelmeyince helvadan yapılmış bir put gibi yiyen demokrasi havarilerinin suskunluğunu da, insanlık vicdanı ve onurunun bir kez daha not ettiğini belirtmek isteriz. Avrupa ve muhiplerine; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereğince neden bir açıklama yapılmadığını sormak isteriz. Çifte standart, görmezden gelme hangi değerle ifade edilir. AB yönetimlerini suskunlukları nedeniyle kınıyoruz. Bilinmelidir ki, halkın ve hakkın iradesi nihai olarak tecelli edecek olandır. Zindandaki Yusuflar’dan bile korkan Firavunlar elbet birgün hakettiklerini bulacaktır. Musa’lar elbet birgün onları karanlıklara gömecektir. Hukukçular Derneği olarak, bu haksız ve hukuksuz kararları tanımadığımızı; Mısır halkının iradesini tecellisi olan Muhammed Mursi’nin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Mısır’daki hukuksuz, illegal kararın derhal kaldırılmasını istiyoruz”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir