“Hükümet Emeklileri Açlık Sınırının Altında Yaşamaya Mahkum Ediyor”

Hayatlarının en verimli günlerini devletine hizmet ederek geçiren emeklilerin, emeklilik döneminde aradıkları huzuru bulamadıklarını söyleyen 23. dönem CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, “Eğer hortumları keserseniz, siz emeklilere kaynak bulursunuz” dedi.

“İktidar yanlış yaparak bu ülkeye zarar veriyor” diyen 23. dönem CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, “Partimiz emekli memurların, Bağ Kur’luların, SSK’lıların ve 656 sayılı yasaya tabi olan emeklilerin intibak yasasından yararlanmasını talep ediyor” ifadelerini kullandı.

“CHP’nin projesini kendine mal etti, mevcut yasayı kısmen de olsa düzelti”

23. dönemde TBMM’de görev yaptığı dönemlerde emeklilere yönelik yaptığı çalışmaları hatırlatan 23. dönem CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, “CHP’nin önemli projelerini sürekli olarak genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, miting alanlarında dile getiriyor. Bu projelerden biri de intibak yasasıydı. Herhangi bir vatandaşımız 25 yıl çalıştıktan sonra emekli olduğunda 800 TL emekli maaşı alıyor. Diğer emekli bir emekli vatandaşımız ise daha az oranda çalışmasına rağmen daha yüksek maaş alıyor. CHP, bu dengesizliğin ortadan kaldırılmasını istiyor. Partimiz emekli memurların, Bağ Kur’luların, SSK’lıların ve 656 sayılı yasaya tabi olan emeklilerin intibak yasasından yararlanmasını talep ediyor. Bu proje CHP’nin projesi. Geçmiş dönemlerde bu yasayı meclise sunduğumuzda CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu’yla birlikte benimde imzam bu yasanın altında bulunmaktaydı. O dönem iktidar bu yasayı ret etmişti. Ancak iktidar aradan birkaç yıl geçtikten sonra bizim yasamızın önemini anladı ve CHP’nin projesini kendine mal etti, mevcut yasayı kısmen de olsa düzelti” diye konuştu.

“Emeklilerin yaşam koşullarının günümüzde en az yoksulluk sınırının üstünde olması gerekir”

Emekli maaşları arasında bir dengesizliğin olduğuna dikkat çeken Şevket Köse şöyle konuştu; “Bu konu da CHP’nin çok önemli projeleri var. Ancak iktidar sürekli bu projeleri kendine mal ediyor. Yakın bir tarihle uygulanacak olan bedelli askerlik, Kürtçe yayın talebi bizim projelerimizdi. Vatandaşlarımız şunu bilmelidir ki, emeklilerin refah seviyesinin üst seviyeye çıkması için çıkan yasalarda CHP’nin çok büyük emeği var. Emeklilerin yaşam koşullarının günümüzde en az yoksulluk sınırının üstünde olması gerekir. 2013 Türkiye’sinde emekli olan vatandaşlarımızın aldıkları maaşlarla çocuklarını okutmaları mümkün değil. Ülkemizde 500 bin Suriyeliyi besliyoruz. Bu insanlara her şeyi versinler, bizlerde destek olalım. Ancak hükümet bir yandan bu insanlara sahip çıkarken, bir yandan da emeklileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ediyor.”

“Hortumları keserseniz, siz emeklilere kaynak bulursunuz”

Emekli vatandaşların maaşlarına zam yapılmasının bir genelge ile gerçekleşebileceğini belirten Köse, “Bu tür düzenlemeler yasa yerine bir genelgeyle olur. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere müjde vererek, emeklilerin maaşlarına zam yapılabilir. Eğer hortumları keserseniz, siz emeklilere kaynak bulursunuz. İktidar yanlış yaparak bu ülkeye zarar veriyor. Laik olmadan demokrasi ve barış olmaz.  Ülkede CHP önemli bir güçtür. Bizler bu duyguyla siyaset yapıyoruz. Halkımızın sürekli içindeyiz. Sürekli olarak esnafı, halkımızı geziyoruz. Yapmış olduğumuz ziyaretlerde ilimizde işsizliğin hat safhada olduğunu, tarımla uğraşan vatandaşların sorunlarının arttığını gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Besnili Öğrencilere Müjde

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Besni ilçesinin ÖSYM Sınav Merkezi olmasıyla ilgili karara verildiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir