Huzur Denince.

Adıyaman İl Emniyet Müdürü, “asayiş olaylarında yüzde 14 lük bir azalma var” diyor.

Güvenlik alanında kullanılan terimlere çok aşina değilim ama asayişten kasıt, kavga, yaralama, cinayetler, hırsızlık, kaçakçılık, yol kesme, adam kaçırma gibi olaylardır, sanırım.

Cinayetler birçok sebeple işleniyor elbette ama oranlama yaparsanız at başını alacak-verecek davası denen tefeci-borçlu kavgaları çeker.

Tefecilerin bir kısmı içeri alındı; ortamda sanki fırtına öncesi sessizlik var gibi!

Tefeciler ömür boyu içerde kalacak değiller. Alacak/verecek olayı sona ermemişse yani birileri hala borçlu ve diğer birileri hala alacaklıysa bu türkü burada bitmez!

Son zamanlarda trafik kazalarında bir artış yaşandı gibi; sıcakların artmasıyla insanlarda çılgınca araç sürme duygusu mu canlandı, basın başkaca haber bulamadığı için gazete sayfalarını trafik kazalarıyla doldurmak durumunda mı kalıyor yoksa Emniyet Müdürünün ifade ettiği, asayiş olaylarında azalma yaşanınca trafik kazaları göreceli olarak fazlaymış gibi mi gözüküyor, bilemiyorum.

Ama trafik kazası haberleri çok fazla.

Bu arada emniyet yetkililerinin uyarısıyla birçok ev ve işyerine kameralı güvenlik sistemi yerleştirilmesi çalışmaları var, bu da olayları aydınlatma yönünden olumlu bir tedbirdir.

Hâsılı bir şehrin huzurlu olmasına, çekim merkezi olmasına birçok faktör etki etmektedir; eğitim kurumlarının durumu, kaldırımlar, ihtiyaç maddelerine, temiz hava, temiz suya erişim, sağlık kuruluşlarının kalite ve kantitesi gibi.

Ama en önemli ayağını güvenlik oluşturur.

Düşünün gecenin bir vakti sokağa çıkarken tedirginlik yaşıyorsanız başka bir şey bu huzursuzluğu giderebilir mi?

Böyle bir memlekette yani can ve mal güvenliğinin risk altında olduğu bir yerde “huzur” lafı ne kadar yavan kalır değil mi?

Huzurlu bir yaşam için huzurlu bir kent ve huzurlu bir kent içinde yasalara uyum şarttır.

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir