Huzursuz Bir Zaman Dilimi.

Dünya da sular ısınırken, ABD ve Kuzey Kore gibi ülkeler bir birine diş bilerken ve ülkemiz ekonomik bir dar boğazdan geçerken, İslam Coğrafyasında ve ülkemizde inananlar “kurban bayramına” hazırlanıyorlar.

Hükümet, bayram tatilini de uzattı; bu durum iç piyasada herhangi bir canlanmaya zemin hazırlar mı, bilemiyorum. Parası olan, tatilde para harcarım, arkama bakmam diyen tuzu kuru insanların çoğu dış ülkeleri tercih edecekler.

Ülkede, orta direk olarak anılan kesimin büyük bir kısmı, tatile vereceği parayı kurban kesme işine ayıracaktır; bana öyle geliyor.

Tatil beldelerini, tarihi yerleri bisiklet ya da otostopla gezen heyecanlı genç kesimin ise ekonomik canlanmaya pek katkısı olmayacaktır.

Söz ekonomiden açılmışken, ailesini zar zor geçindiren asgari ücretle ya da asgari ücretin altında bir ücretle çalışan insanların kurban kesme ibadetinde daha içtenlikli ve daha heyecanlı olduklarını görüyorum.

Borç ederek ya da kredi kartına yüklenerek kurban kesmenin caiz olmadığını din görevlileri açıklamalı ve böyle davranan insanları ikna etmelidirler.

Bütün bunları yazdıktan sonra, neleri yazsam bilemiyorum.

Bir yanda terör, bir yanda parçası olduğumuz Ortadoğu Coğrafyasındaki karmaşa, bir yanda bazı ülkelerin üçüncü dünya savaşının zeminini hazırlamaları ve en önemlisi de ülkede dolaşan sıcak paranın azlığı ve bunun ekonomik işleyişe etkisi ve yaklaşan kurban bayramı ve inananların fiyatına aldırmaksızın ödeme güçlerini zorlayan bir harcamanın içine girmek için gün saymaları.

Olaylar bir birini izliyor zaten; bir olay ötekini doğuruyor.

Ama ne olursa olsun biz şiddet, terör ve savaş istemiyoruz.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Esnaf Dediniz De

Zaman zaman zanaatlarla ilgili haberleri gazetelerde okuruz. Falanca meslek son zamanlarını yaşıyor, falanca zanaatın son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir