İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş: “ Denizlerin Kıyısına Vuran Çocuk Cesetleri Acıyı Ortaya Koyuyor”

 

İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş, mülteciler için çağrıda bulundu. Akkuş, yaptığı açıklamada, Suriyeli mülteciler ile ilgili krizin her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çekti.

Denizlerin kıyısına vuran çocuk cesetlerinin bu krizin en acı boyutunu gösterdiğinin altını çizen Akkuş, “Zulümden kaçan çoğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan Suriyelilere yardım etmek dini, dili ve ırkı ne olursa olsun insanlık görevidir” dedi.

Mevsim koşulları nedeniyle son zamanlarda korkunç boyutlara ulaşan tekne batmaları ve denizde boğulma hadiselerinden sonra bazı Suriyeli mülteci ailelerin şimdi de karadan yürüyerek Avrupa’ya gitmeye çalıştığını anlatan Akkuş, şunları kaydetti:

“İHH olarak Avrupa’ya gitmeye çalışan Suriyeli mültecilere çağrımız odur ki, deniz yolunu kullanmak yerine karadan yürüyerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışmaları hayatlarının ve özellikle kadın ve çocukların hayatlarının korunması için çok daha doğru bir yöntem olacaktır. Şu anda Edirne yönüne hareket etmekte olan bin 500’ün üzerindeki Suriyelinin sayısı da her geçen vakit artacaktır. Türkiye’ye çağrımız kapıların açılarak Avrupa’ya geçişlerinin sağlanmasıdır. Mültecilerin iltica etme hakları tüm uluslararası sözleşmeler ve kanunlarca sağlanmakta ve korunmaktadır. Avrupa ülke yönetimlerine ve Avrupa Birliği’ne çağrımız “mülteci krizi”ni “göçmen krizi” olarak adlandırmakla hukuki ve vicdani sorumluluktan kurtulamazsınız. Kapılarınızı açmak ve insani yardımda bulunmak hukuki sorumluluğunuzdur.  İnsan hakları ve hukuk bunu gerektirmektedir. Avrupa halkının ve sivil toplum kuruluşlarının gerekli duyarlılığı göstererek  kendi yönetimlerine Aylan bebek acısını tekrar yaşatmamak adına adım atmalarını bekliyoruz”

İHH olarak Suriye içerisinde, çevre ülkelerde, yollarda ve Avrupa sınırlarında olan Suriyeli mültecilerin temel yaşamsal ihtiyaçları için ellerinden gelen tüm çabayı yaptıklarını dile getiren Akkuş, “Halkımıza, tüm mülteci aileleri desteklemeleri için çağrı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir