İHL Mezunları Pilav Gününde Buluştular

ADİMDER’in geleneksel olarak düzenlediği, ‘İmam Hatip Lisesi Mezunlar Buluşması’nda İmam Hatip Lisesi mezunları yıllar sonra bir araya geldi.

ADİMDER tarafından düzenlenen pilav gününde uzun yıllar birbirlerini göremeyen mezunlar hasret giderdiler.

İmam Hatiplerin ülkenin birlik ve beraberliği için hareket eden ve topluma manevi insanlar yetiştiren eğitim kurumları olduğunu söyleyen ADİMDER Başkanı Osman Kaya, “. 16 Ağustos 1997 tarihinde dönemin başbakanı Mesut Yılmaz döneminde çıkarılan 4306 sayılı sekiz yıllık kesintisiz öğretim yasası, İHL’lerin ortaokul kısmının kapatılmasına yol açtığı için bu okullar açısından bir dönüm noktası oldu” ifadelerini kullandı.

Pilav gününe siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, daire amirleri ve İmam Hatip Lisesi mezunları katıldı.

“2009 yılında katsayı uygulamasının kaldırıldığı açıklandı”

Konuşmasına İmam Hatip okullarının tarihçesinden başlayan ADİMDER Başkanı Osman Kaya, 28 Şubat sürecinden yaşadıkları sıkıntıları anlatarak, “28 Şubat 1997 tarihinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda yaşanan irtica ile ilgili görüşmelerde 28 Şubat Süreci denilen bir dönem başlamıştı. 28 Şubat sürecindeki iki uygulama, İmam Hatip Liseleri’ni olumsuz etkiledi. Bunlardan birisi, 8 yıllık kesintisiz eğitimin başlaması neticesinde imam hatip liselerindeki ortaöğretim bölümlerinin kapatılması diğeri ise üniversite sınavlarındaki katsayı uygulaması ile mezunların kendi alanları dışında üniversiteye girmesinin engellenmesidir. 16 Ağustos 1997 tarihinde dönemin başbakanı Mesut Yılmaz döneminde çıkarılan 4306 sayılı sekiz yıllık kesintisiz öğretim yasası, İHL’lerin ortaokul kısmının kapatılmasına yol açtığı için bu okullar açısından bir dönüm noktası oldu. Yasa ile imam-hatip liseleri 4 yıllık liseler haline gelmiş oldu. 1998 yılında YÖK ve ÖSYM tarafından üniversite sınavı puanlarının hesaplaması ile ilgili olarak alınan bir karar, İmam Hatip Liseleri açısından büyük önem taşıyor. Karar, meslek lisesi mezunlarının ortaöğrenim başarı puanlarının hesaplaması sırasında mezun puanların 0.5 yerine 0.2 katsayısı ile çarpılması yönündeydi ve bu uygulama, diğer teknik lise ve meslek lisesi mezunları ile birlikte İmam Hatip Lisesi mezunlarının da üniversitede kendi alanları dışında bölümlere girmesini engelleyecek nitelikteydi. Nitekim Anadolu İmam Hatip liseleri katsayı kararı öncesinde öğrencilerinin yüzde 75’ini 4 yıllık fakültelere yerleştirmeyi başarmakta iken katsayı kararıyla bu oran yüzde 25’e düştü. 2009 yılında katsayı uygulamasının kaldırıldığı açıklandı. ancak bu karar, Danıştay tarafından iptal edildi. Katsayı farkının azaltılmasına yönelik bir uygulama yapılması sonucu 2011 yılından itibaren imam hatip mezunlarının kendi alanları dışındaki üniversite bölümlerine girmesi imkânı yeniden ortaya çıktı. İmam Hatip Lisesi mezunlarının üniversite sınavlarındaki başarısı yeniden yükseldi. 1 Aralık 2011’den itibaren puan sistemi tamamen ortadan kalktı” diye konuştu.

“Tek renk ve tek bağlama yöntemi ile başörtüleri okul üniformalarının bir parçası haline getirildi”

ADİMDER Başkanı Osman Kaya, İmam Hatip ortaöğretimin yeniden açılmasını şöyle anlattı; “İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte 2012-2013 eğitim öğretim döneminde İmam Hatip Liseleri’nin ortaokul bölümleri tekrar açılmış ve 5. sınıf öğrencileri bu okullara kaydedilmeye başlamıştır. İHL mezunları camilerde, resmi Kuran kurslarında din görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunlar, üniversitelerin istedikleri herhangi bir bölümünde yükseköğrenim görebilir ve yükseköğrenim gördükleri alanda görev yapabilirler. Resmi kuruluş amacı din görevlisi yetiştirmek olan İHL, kadınlarda din görevlisi sıklıkla görülen bir olgu olmadığından 1970’lere kadar sadece erkek öğrencilerin öğrenim gördüğü bir eğitim kurumu olarak faaliyet göstermiştir. Kızını İHL’ye kaydettirmek isteyen bir velinin hukuk mücadelesi sonucu Danıştay 11. Dairesinin 14/12/1976 tarih ve 1976/4374 sayılı kararı ile İHL’ye kız öğrenciler alınmaya başlandı. 1990 yılı sonrasında İHL’nin kız öğrencisi sayısında önemli artış gözlenmiş ve 1999-2000 öğrenim yılından kız öğrenci sayısı erkek öğrenci sayısın geçmiş ve kız öğrencilerin oranı yüzde 50,25’i bulmuştur. İHL’de kız öğrenciler, erkeklerden ayrı sınıflarda okutulmaktadır. Başlangıçta kız öğrencilerin sadece Kur’an derslerini başlarını örterek izlemeleri söz konusu iken 1990’lardan itibaren tüm derslerde başlarını örtme uygulaması yerleşti. Tek renk ve tek bağlama yöntemi ile başörtüleri okul üniformalarının bir parçası haline getirildi.”

“Adıyaman’da tip proje ile İHL birimleri kazandırılmalı”

Başkan Osman Kaya yetkililere ve hayırsever vatandaşlara şu sözlerle seslendi; “Hayırsever vatandaşlarımızın İmam Hatip Lisesi öğrencilerine sahip çıkarak, maddi ve manevi yönde destek vermeleri gerekir. Birim nüfusuna göre en çok öğrenciye sahip olan Adıyaman’da tip proje ile İHL birimleri kazandırılmalı. Adıyaman’ında İmam Hatip Lisesi’nin ilk binasının eski ve günümüz koşullarına uygun olmamasından dolayı yıkılarak yerine yeni bir binanın kazandırılması, yetkililerin katkılarıyla ADİMDER’e bağlı olan bir bilgi evinin hizmete açılması önem arz ediyor.”

“Hamdolsun ki, Cenabı Hak bizlere İmam Hatipli olmayı nasip etti”

Adıyaman’da bulunan İmam Hatip Okulları hakkında bilgi veren Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Kadir Çelik, “Bugün Adıyaman’da 4 İmam Hatip Lisesi var. Bu okullarımızın 4’ü de Anadolu imam hatip lisesi adı altında hizmet veriyor. Okulların dönüşümü içerisinde Rekabet Kurumu Lisesi, Rekabet Kurumu Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne dönüşürken,  Atatürk Lisesi’de, Atatürk Anadolu İmam Hatip Lise olarak bu yıl öğrenci alacak. Geçen yıl Adıyaman’da 9’uncu sınıf öğrencilerimizden bin 20 öğrenci Adıyaman İmam Hatip Lisesi’ne başvurdu. Bunun dışında 8 ilçemizde İmam Hatip Lisesi bulunurken, Adıyaman’da bulunan liselerimizde ise 3 bin öğrencimiz bulunmakta. Bizler İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduk. Hamdolsun ki, cenabı hak bizlere İmam Hatipli olmayı nasip etti.”

Konuşmalardan sonra Adıyaman İmam Hatip Lisesi’nin kurucularına, ilk mezunlarına, ve öğrencilerine plaket takdim edildi.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir