İl Halk Kütüphanesi Günde 5 Yüz Öğrenciye Ev Sahipliği Yapıyor

Adıyaman İl Halk Kütüphanesi okul derslerine hazırlanan öğrencileri ağırlamaya devam ederken, önceki günkü yoğunluk gözlerden kaçmadı.

Yüzlerce öğrencinin akın ettiği Adıyaman İl Halk Kütüphanesinde kimisi okul derslerine çalıştı, kimisi KPSS çalıştı kimisi ise kitap okuyarak zaman geçirdi. Okul dönemlerinde daha yoğun olan kütüphane günde hemen hemen 5 yüz öğprenciyi konuk ediyor.

Derslerinden eksik bulunanları tamamlamak veya kitap okumak için kütüphaneye gelen öğrenciler, burada sessiz ortamda çalışmanın tadını çıkarıyor. Kütüphaneye yeni kitapların getirildiğini söyleyen yetkililer açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin okumak ve zamanını boşa geçirmemek için kütüphaneye tercih ettiği belirtilirken, özellikle klimalı ve sessiz bir ortamda çalışma keyfini yaşadıklarını bildirdiler. Eskimiş binasına rağmen sıcak ortamıyla çekiciliğini yıllardır koruyan kütüphanemizde yetkililerin hummalı çalışmaları ve gerek temizlik, gerekse de düzene önem vermeleri kütüphanemizin kalitesini olumsuz şartlara rağmen arttırırken, kütüphane Müdiresi Filiz Karabulut, gerek halkın gerekse de öğrencilerin taktirini topluyor.

“Halk kütüphanelerinin evrensel amaçları her yaş ve kesimden halkın eğitim, bilgi, kültür gelişimine ve boş zamanlarını değerlendirmesine katkı sağlamaktır” diyen vatandaşlar “Adıyaman’ın önemli bir yüzü burası güzel görünmeli” dediler.

İl Halk Kütüphanesi binasının yetersiz olduğu kadar günümüz koşullarını karşılamadığını ileri süren vatandaşlar, İl Halk Kütüphanesi’nin web sayfalarındaki misyonumuz ve vizyonumuz sayfalarında şöyle yazıldığını ifade ettiler; “Yurttaşların bireysel ve yaşam boyu eğitim çabalarını, toplumun bilgi okur-yazarlığı becerisi kazanmasını sağlamak, çocuk ve gençlerin zihinsel yaratıcılıklarını geliştirmelerini ve her düzeyde resmi eğitimi ve öncelikle bulunduğumuz yöre başta olmak üzere olmak üzere toplumun kültürel ve sosyo-ekonomik kalkınmasını desteklemek, hizmet verilen yöre halkında okuma kültürü ve kütüphane kullanma alışkanlığı yaratmak, güçlendirmek ve geliştirmek, toplumun her yaş ve her kesimine bu yönde fırsat eşitliği yaratmak, toplumda kültürel mirasa, sanata ve bilime karşı duyarlılık oluşturmak ve bu bilincin geliştirilmesini, somut olmayan yerel kültür mirasın toplanmasını, düzenlenmesini, korunmasını, kullandırılmasını, kültürler arası diyalogu geliştirmeye katkı sağlamaktır. Bilgi çağında, bilginin güç olduğu gerçeğinden hareket ederek, okuryazar bilgi toplumu yaratılmasına katkı sağlamak, okumayı desteklemek, hizmet verdiğimiz toplumu oluşturan bireylerin başta basılı olmak üzere her tür bilgi kaynağına ulaşmasını sağlayarak, halk kütüphanelerinin evrensel amaçları her yaş ve kesimden halkın eğitim, bilgi, kültür gelişimine ve boş zamanlarını değerlendirmesine katkı sağlamaktır.”

İl halk kütüphanesi yetkilileri “ilimizde maddi durumu düşük seviyelerde olan ailelerimiz çok. Bu ailelerimizin çoğu evlerinde çocuklarına bir okuma bölümü ayıramıyorlar. Bu durumda olan çocuklar ise tabiî ki ilk tercih olarak burayı seçiyor. Çünkü burası hem klimalı hem geniş ve ferah bir mekân hem de istediği kaynağa ve bilgiye anında ulaşabiliyor. Şuana kadar yapmış olduğumuz araştırmalarda il halk kütüphanemize ortalama günde 500 öğrenci geliyor. Bunların bazıları burada kitap okuyup ders çalışıyor. Bazıları ise buradaki kaynakları görevli arkadaşlarımızdan alarak evlerine götürüp bu kitaplardan faydalanabiliyor. Kitaplarımızın eski olması öğrencilerimizin de okuma hevesini kırıyordu ama şuanda hepsi sıfır ve yeni bilgilerle donatılmış kitap olduğu için öğrencilerimizde gelip seve seve bu kitapların dağıttığı bilgilerden faydalanıyorlar.

“285 Bin Nüfusluk İle Bu Tesis Yakışmıyor”

 

Vatandaş “Şehrin en güzel yerini işgal eden ve aynı zamanda fiziki olarak da yetersiz kalan il Halk Kütüphanesinin yeni bir binaya taşınması gerekiyor” dedi.

1957 yılında açılan Adıyaman İl halk Kütüphanesi şu günlerde hizmet noktasında yetersiz kalmaya başlarken, önceki yıllarda verilmiş olan kütüphane sözlerinin askıda kaldığı da gözlerden kaçmadı. 1957–1958 Yılında Merkez Biraralık İlkokulunda okul kütüphanesi, sonraları Belediye binasının bir bölümünde, bir süre Halk Eğitim Merkezi salonunda hizmet vermiş olan Adıyaman İl halk kütüphanesi 1965 yılında “A” Kütüphane Tip Projesi’yle inşa edilen bugünkü binasına taşınırken şu günlerde kütüphanenin hali deyim yerindeyse “İçler acısı”.

Bünyesinde barındırdığı Çocuk Bölümü, Yetişkinler Bölümü, Süreli Yayın Bölümü, Görme Ve İşitme Engelliler Bölümü, Bilgisayar ve İnternet Bölümü ve Gezici Kütüphanesiyle hizmette yetersiz kalan İl halk Kütüphanesinde Süreli Yayın Bölümü, Görme Ve İşitme Engelliler Bölümü ve Gezici Kütüphanenin olmaması da vatandaşın dikkatinden kaçmayan ayrıntı. Kütüphane bulunmayan yerleşim birimlerindeki kitap dostlarına gezici kütüphane otobüsü ile kütüphanecilik hizmet götüren, Gezici Kütüphanenin kırsal kesimde köy ve kasabalara 15 günde bir dönüşümlü olarak hizmet götürmesi gerekirken, bu hizmeti sağlayamaması tepkilere de neden olurken, yetkililerin gerek kütüphane sözlerini gerekse de gezici kütüphane ile ilgili çalışmalarını ne zaman hızlandıracakları merak konusu.

Konuyla ilgili konuşan kütüphane çevresindeki vatandaşlar ve öğrenciler Adıyaman İl Halk Kütüphanesinin artık Adıyaman’ın yükünü kaldıramadığını belirterek, “ Adıyaman gibi 200 bin nüfuslu bir ile bu kütüphane hiç yakışmıyor. Kütüphane dediğiniz zaman içerisine girdiğinizde dış dünyayla bağlantı kesilmeli. İnsanlar burada kitap okurken dışarıdan gelen sesleri de dinlemek zorunda kalıyorlar. Bize göre yetkililerin kütüphaneyle ilgili girişimleri bir an önce başlatmalı” dediler.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir