İl Müftüsü İmran Kılınç’tan Yılbaşı (Noel) Açıklaması

Son günlerde Türkiye hatta dünyanın birçok noktasında kutlanmaya hazırlanılan Yılbaşı yani diğer adıyla Noel ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Önceki sene İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü’nün de iştirak ettiği açıklamalara bu yıl bir yenisi daha eklenirken, mevcut İl Müftüsü İmran Kılınç yaptığı açıklamada “Bir peygamberin yani Hz. İsa’nın doğum gününün kutlandığı bu miladi günde bir peygambere yakışır şekilde anma yapılması gerekir” dedi.

Dualarla, ibadetlerle ve hoş sohbetlerle Hz. İsa’nın anılması gerektiğini belirten Müftü Kılınç “Çünkü o bir peygamberdir. Onu anarken alkol almak, kumar oynamak ya da farklı arayışlar içerisinde olmak doğru değildir. Ona yakışır şekilde bir anma yapmak gerekir. Aslında yılbaşı yoktur. Bu gün bir milattır.  Yen bir yılın başlangıcıdır. Bu özel günde yani yeni yıla girerken geçmişte bıraktığımız yılın muhasebesini yapmamız gerekir. Geçmişte ne olmuş, ne olması gerekirmiş, ne hatalar yapılmış diye konuları ele alıp bunlardan ders çıkarmak nefis muhasebesi yapmak gereklidir” dedi.

Batı Avrupa’nın Hz. İsa’nın doğumundan dolayı kutlama yapabilir. Ancak bize Allah’ın istediği şekilde yapmak yaraşır. Müslümanların kendilerine has, anane, örf, adet, gelenek ve görenekleri vardır. Buna dayanarak adım atmak gerekir. Bakara suresinde de denildiği gibi siz ne Hıristiyan ne de Yahudi olmadığınız sürece sizden hoşlanmazlar. Onların dinine geçmediğiniz sürece onlara ne kadar benzeseniz de sizleri sevmezler deniyor. Buna göre hareket edilmelidir” diye konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir