sürmanşet

İlimizde Pamuk Hasadı Başladı Üretici Fiyat Bekliyor 45 Derece Sıcakta Yevmiye 15 Liraya 12 Saat Çalışıyorlar…

 

Maddi durumu iyi olmayan aileler bütün gün pamuk hasadı için tarlalarda çalışıyor. Havaların sıcak olmasına rağmen sabah erken saatlerde pamuk tarlasına giden ırgat aileler, günde 15 ila 20 lira arasında aldıkları parayla evlerini geçindirmeye çalışıyor. Bölgede pamuk tarlasında en fazla kadınlar ve çocuklar çalışıyor.

Tüm dünyada pamuk hasadı devam ettiği gibi bizim ilimizde de pamuk hasadı devam etmektedir. Adıyaman başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesinde hasat % 50 oranında tamamlanmıştır. Hava şartları geçen yıla göre pamuk hasadı için daha elverişli olması hem çiftçilerimizi hem de işletmecileri memnun etmektedir. Diğer taraftan dekara 500-600 kğ pamuk bekleyen üreticiler, dekara 350-400 kğ pamuk alınca biraz düşünmeye başladılar. Bunun yanında fiyatlarında düşük olması da buna eklenince üreticilerin emeklerinin karşılığını alamadıkları görülmekte.

Konuyla ilgili konuşan çiftçi vatandaşlarımızdan Hacı Mehmet Atıcı “  Verimin düşük olmasının birkaç sebebi vardır. Bunlardan birincisi,  pamuk ekim döneminde havaların serin geçmesi ikinci sebep; Viranşehir, Siverek, Bozova ve Mardin ovası gibi yer altı suları ile sulanan pamukların sulama dönemlerinde elektrik kesintileri nedeniyle sulamanın zamanında yapılamaması bölgede ciddi verim ve kalite kaybına sebep oldu.   Şu anda mevcut dünya pamuk fiyatları üreticileri hayal kırıklığına uğratmıştır. Preseli balya fiyatı 2.70’lere,  kütlü fiyatı 1.10 lira Seviyesine kadar düşünce üreticiler zor durumda kaldı. Eğer ileriki aylarda fiyatlarda bir yükselme olmazsa önümüzdeki dönemde bölgede pamuk ekiminde ciddi bir düşüş olacaktır. Netice itibariyle üreticiler hangi üründen daha fazla para kazanırsa o ürünü ekmek ister. Bölgede pamuk ekmeyen çiftçiler büyük ihtimalle buğday ve mısır ekmeye çalışacaktır. Bu da hem Türkiye ekonomisini hem bölge ekonomisini olumsuz etkileyecektir. Çünkü üretilen pamuk, tüketimi karşılamıyor. Bu da bizi başka ülkelerden pamuk almaya mecbur ediyor. Bu rakamlarında milyar dolarları bulduğu görülmektedir. Bu paraların iç piyasaya akmayıp, dış devletlere yani başka ülkelere akmasına sebep olacaktır. Bu durum hem iç piyasaları hem de devlet ekonomisini olumsuz etkilemektedir.  Devletin, fiyat politikası konusunda çiftçilerini yalnız bırakmaması ve her türlü desteği vererek çiftçilerimizin dünyanın en önemli endüstriyel bitkisi olan pamuk ekimini teşvik etmesi gerekir.  Üreticilere tavsiyem fiyatlar konusunda biraz sabırlı olmaları ve bu fiyatların 12. ayda normal bir seviyeye ulaşacağıdır. Herkese bol kazançlı, bereketli bir sezon diliyorum”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı taramaları ve florür vernik uygulamaları kapsamında, Şehit Engin Tilbaç Anaokulunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir