İnovasyon Merkezi Gizli Zekalı Çocukları Ortaya Çıkaracak

Öğrencilerin Hayal Dünyası Harekete Geçiyor

 Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Türkiye’de ilk kez Adıyaman’da açılan İnovasyon Merkezinde gizli zekalı çocukları ortaya çıkararak istediklerini ve Türkiye’ye örnek bir kent olmak istediklerini söyledi.

Milli eğitim bakanlığı bünyesinde ilk ve tek inovasyon merkezi olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından açılışı  gerçekleştirilen Adıyaman inovasyon merkezinin eğitimlerine ara vermeden devam ediyor.

Adıyaman’da Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya ve İnovazyon Merkezi’nde görevli öğretmenler basın mensuplarıyla bir araya gelerek İnovasyon Merkezi hakkında bilgiler verdi.Türkiye’nin ilk ve tek  İnovasyon Merkezi’ni Romanya’dan gelen eğitimcilerde inceledi.

Kahvaltıdan önce açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Adıyaman İl Müdürü Mete Kızılkaya, yaptığı açıklamada, İnovasyonun amacını açıkladı.

“300 ÖĞRETMENE EĞİTİM VERDİK”

Kızılkaya, şunları kaydetti:

“Merkezimizi açtığımızda bu kadar talep olacağını düşünmüyorduk. Öğretmenlerden talep çok fazla, 300 öğretmenin eğitim görmesi, 300 öğretmenin okullara gittiğini düşünürsek burada on bin  öğretmen var. Adıyaman’da tabi seçtiğimiz öğretmenleri  fen ve matematik ağırlıklı sınıf öğretmenleri de var, onlardan seçiyoruz ve gönüllük esasıyla zorunluluk yok. Onlar gidip okullarında diğer arkadaşlarına anlattığında onlar da geliyorlar. Şuanda merkez olarak Adıyaman’da var, ilçelerde yok, önce öğretmenlere sonra öğrencilere eğitim veriyoruz. İnovasyon merkezimizi açtıktan sonra öğretmenlerimize eğitim veriyoruz. Adıyaman’da ve Türkiye’de inavasyon merkezi amaçlarını tanıtmak, Adıyaman’a, Adıyaman halkına tam anlamıyla tanıtmak için bu kahvaltıyı düzenledik. Romanya’dan da misafirlerimiz var. Romanya’dan da genel müdürlerimiz ve müfettişlerimiz geldi, sayın basın mensuplarımızla beraber buraları gezeceğiz ve tanıtmış olacağız”

“GİZLİ ZEKALI ÇOCUKLAR ORTAYA ÇIKACAK”

Kızılkaya, inovasyonun bir yenilik hareketi olduğunu belirterek, “İnovasyon, bir yenilik, işletme içi uygulamalarda, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni veya önemli derecede iyileştirilmiş bir ürün veya süreç, yeni bir pazarlama yöntemi ya da yeni bir organizasyonel yöntemin gerçekleşmesidir. Örneğin bir tekstil firması buruşmayan ve ütü gerektirmeyen kumaş geliştirip, üretir ve satarsa rekabet gücünü diğer tekstil firmalarına göre artırmış ve güçlendirmiş olur. Yarattığı bu inovatif fikirle malî kazanç sağlaması da kaçınılmaz olacaktır. Biz burada özellikle gizli zekalı çocukların ortaya çıkmasını sağlayacağız. Öğrencilerin ufukları geniş, hayalleri de sınırsızdır. Onların hayallerini harekete geçirmek istiyoruz. Böylelikle Türkiye’nin her tarafına örnek bir kent olmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HEDEF

Kızılkaya, “ Türkiye’de tek kamu kuruluşu olarak açılan Adıyaman İnovasyon Merkezi de kendi alanında bir inovasyondur. Adıyaman İnovasyon Merkezi olarak hedefimiz, yerel inovasyonu güçlendirmek ve öğrencilerin ulusal ve uluslararası alanlarda rekabetçi ve yenilikçi gücünü arttırmak. İnovasyonun temel dinamiğini “yeni olan her şey değil, ekonomik ve sosyal bir katma değere dönüşen ya da dönüştürülen yenilikler” oluşturmaktadır. Dolayısıyla ekonomik ve sosyal bir katma değeri olmayanbir şeyin ne kadar yeni, farklı, orijinal ya da yaratıcı olursa olsun inovasyon olarak değerlendirilemeyeceği açıktır. İnovasyon çalışmalarına baktığımızda bu konuda TUBİTAK gibi kurumların başı çektiğini görmekteyiz. Ama bunların yeterli olmadığını eğitimde reform yapmanın gerekli olduğunu bilmemiz gerekiyor. İnovasyon merkezlerine ihtiyacımız da bu noktada doğuyor.

‘’Eğitim sistemi, yenilikçi elemanları sağlar ve asgari uyuşmazlıklarla gerekli değişimlerin cereyanını gerçekleştirir. Yenilikçi elemanlar daha çok okullar yoluyla sağlanır. Bunun için

eğitim sisteminin yeniliğe uyması gerekir” dedi.

EĞİTİMLER

Mete Kızılkaya “Analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi önemli becerilerin önemi tüm dünya tarafında farkına varılıp bu yolda eğitim sistemlerinde değişimler yapmışlardır. Erken yaşta “Kodlama Eğitimi” robotik çalışmalar, maker hareketi gibi birçok beceriyi erken yaşta çocuklara aşılamak için eğitim sistemlerini şekillendirmişlerdir. Adıyaman’da Bilişim öğretmenlerimize algoritma, Scratchve Kodu Game Labprogramlarının eğitimleri verildi.Öğretmenlerlebirlikte kodlama dersi için müfredat oluşturuldu.

“STEM” İngilizce“Science”, “Technology”, “Engineering” ve“Mathematics”baş harflerinden oluşan bu kısaltma Türkçe Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik disiplinlerine denk geliyor. Robotik uygulamaları, çocuklara oyun oynamanın çok ötesinde bir eğitim vermektedir.

Özellikle çocuklara yönelik hazırlanmış Robot tasarım kitleri, basit olduğu kadar çocuğun zekâsını ve becerisini zorlayıcı bir özelliği olduğu için önemli ve etkili bir eğitim aracıdır.

Öğretmenlerimize her bir atölyede 30’ar saatlik eğitimler verilecek. Gelişen teknolojiyi de kullanarak okul öncesi, ilköğretim ve lise seviyesinde çocukların güvenli bir şekilde ahşap malzemeleri kullanabilecekleri ortamı hazırlamak.”

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir