İnşaatlarda Artık Çocuklar Çalışıyor!

 

Sokakta simit satan, tartıcılık, boyacılık hatta incir satan çocukları görmeye alışan Adıyamanlı vatandaşlar inşaatlarda amelelik, boyacılık ve sıvacılık yapan çocukları görünce oldukça şaşıracak.

Şehir merkezinde yapımına devam edilen bir inşaatta ellerindeki harç eldivenleriyle objektiflerimize yansıyan görüntüler kabul edilmese de bazı gerçekleri gün yüzüne yansıtırken, çocukları inşaatta çalıştıran zihniyetin nasıl bir psikolojiye sahip olduğu merak ediliyor. Durumu gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemezken, konuyla ilgili görüş bildiren vatandaşlarımızdan Hasan Demirkan adlı vatandaş,  “ Bu inşaat yaklaşık iki senedir devam ediyor. Ve burada çocuklar inşaat amelesi gibi çalışıyor. Biz ilk gördüğümüzde şaka gibi gelmiştir” dedi.

Üç çocuğun da aynı inşaatta çalıştığını belirten bir başa vatandaş Osman Demirkan ise “ Bu çocukların sigortası yok, gücü yok, işi bilmiyorlar. Bu çocukların başına yarın Allah göstermesin bir kaza geldiğinde bu inşaatın sahipleri ve bu çocukların buralarda çalışmasına izin veren veliler nasıl bir açıklama yapacaklar nasıl bir savunma yapacaklar çok merak ediyoruz” dedi.

Toplumda çalışan çocukların varlığı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkarken, daha önce birçok şekilde aile bütçesine katkı sunmaya, okul harçlıklarını çıkartmaya çalışan çocuklar görmüştük. En son objektiflere yansıyan inşaatta çalışan çocuk görüntüsü ise bizlere  geri kalkınmamışlığın, gelişmemişliğin, duyarsızlığın fotoğrafını çizerken, yetkililerin konuyla ilgili nasıl bir tutum sergileyecekleri merak konusu oldu.

Sabahı okula giden çocuklar, öğleden sonra çalıştıkları inşaata giderek çalışmalara katılıyor. Üç ay önce okulların tatile girmesi ile birlikte inşaatta tam gün çalıştıklarını belirten çocuklar, “Öğrenciyim fırsat buldukça çalışıyorum. Genelde alçı ve boya işleri yapıyorum. 10 yaşımdan itibaren inşaatta çalışıyorum. Yevmiye 15 lira alıyorum. Bu parayı çoğu zaman anneme veriyorum ya da okulum için harcıyorum. Boya yapmak ilk zamanlar çok yorucuydu. Şimdi bana oyun gibi geliyor. Tek hayalim: okulumu en iyi derecede bitirmek ve doktor olmak” diye konuştular.

Haber: Mustafa POLAT

t:1.0c�m bs�/*��(-bidi-font-weight: normal’>Haber: Ömer Karakuş

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir