İnternet Esnafımızı Resmen Bitirdi… Adıyamanlılar Neredeyse “İNTERNETTEN ÇAY SÖYLEYECEK”

Son yıllarda halk arasında internetin benimsenmesinden sonra Adıyaman’daki esnaflar da etkilendi.

Nasıl etkilendi? Sorusuna cevap veren esnaflarımız “ Neredeyse çayı bile internet üzerinden söyleyecekler” dediler. Özellikle Adıyaman’da bulunan tütün satıcıları, ikinci el araç satıcıları ve giyimciler vatandaşların internet üzerinden daha kolay alışveriş yapabilen vatandaşların tembelliğe alıştığını bunun işler üzerinde düşüşe neden olduğunu söyledi. Gazetemize konuşan kitap satıcıları gençlerin internet, Play Station ve hal sahalara zaman ayırdıkları kadar alışverişe zaman ayıramadığını belirterek “ Özellikle gençler bir internet tutturmuş gidiyorlar. Eskiden gençler terzilere gider elbise tiktirirdi şimdilerde ise kalkıp mağazaya gitmeye eriniyorlar” dediler.

Kitapçılar Çok Mağdur

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaşlar kitabı Adıyaman’da okuyan belli bir kitle olduğunu belirterek birçok vatandaşın hayatı boyunca tek kitap bile okumadığını söylediler.

Konuyla ilgili konuşan vatandaşlardan Celalettin Pektaş “Adıyaman’da kitap okuyan çok az kitle bulunuyor zaten. Onlarda kitabı internetten sipariş veriyorlar. Kitap satışlarında yaşanan düşüşlerin çeşitli sebepleri var. Bunlardan en önemlisi teknolojinin gelişmesiyle gençler kitap okumaya zaman ayıramıyor. Sadece öğretmenler öğrencilere tavsiye ettikleri kitapları satabiliyoruz. Geçmişte kitapçılık çok gözde bir meslekti. Birçok müşterimiz kitap siparişi vererek günlerce beklerdi. Şimdilerde ise kitap okuyan genç nesil yok diyebiliriz. Aslında kitap insanın ufkunu açtığı gibi dünyaya bakış açısını değiştirir. Bu kadar edebiyatı geniş bir yazar kitlesi olan ülkede ne yazık ki okula giden öğrencilerde olmazsa Adıyaman’da hiçbir kitapevi kitap satamaz. Gençlerin çoğunluğu okuldan sonra internete takılarak zamanını öldürüyorlar. Bugün günümüz yazarının yanı sıra batı klasikleri diye adlandırılan birçok kitap tüm dünyada satış rekorları kırarken ilimizde ise o kitaplar aylarca laflarda kalmaktadır” dedi.

Pektaş “Adıyaman’ın en eski kitap satıcısıyım. Gün geçtikçe sektörümüz kan kaybediyor. Kitap satışlarının yanında kırtasiye malzemesi satmamış olsak bugün işyerimize kepenk kapatmak zorunda kalırız. Bizleri ayakta tutan sadece kırtasiye malzemeleridir. Eskiden büyükten küçüğe herkes roman hikaye kitabı okurdu. Birçok yazarın kitabı yok satardı. Bizlere sipariş verip günlerce bekleyen müşterilerimizi biliyorum. Kitap çalışlarının bu kadar az olmasının sebebi bence internet ve televizyondur. Sadece çocuklar değil orta yaşta insanlarımız bile kitap okumuyor. Artık kitap okumayan bir nesiliz diyebiliriz. Güncel çıkan kitaplarda çok pahalı olunca kimse kitap almıyor. Öğrenciler en fazla 5 ile 10 TL ‘ye kitap almak istiyorlar. Birde okullarda öğretmenlerin öğrencilere tavsiye ettikleri kitapları satabiliyoruz. Adıyaman’da kitap okuyan az bir kesim var. Zaten çocukların yakından takip ettikleri internettir. Kitap her zaman bir arkadaştır ve insanı dinlendirir. Kitap okuma alışkanlığının yayılması için aileler ve öğretmenler sürekli çocuklara kitap tavsiye etmelidir” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir