Irgat Yaşamı Roman Oldu

Güneydoğu Anadolu’da yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin çaresizliği, zor koşullardaki çalışma şartları ve yollarda kazaya kurban gitmeleri roman oldu.

Recep Erdinç’in İz Ajans Yayıncılık’tan çıkardığı Aylardan Fındık, yoksulluğu yenmek için mevsimlik tarım işçisi olmak zorunda kalan bir aileyi ve çevresini anlatıyor.

2008 yılındaAdıyaman’ın Kâhta ilçesinden Giresun’a fındık toplamaya giden, yirmi üç işçiyi taşıyan minibüs kaza yapmıştı. Sivas’ın Kangal ilçesinde, Malatya-Sivas karayolunda meydana gelen kazada on ikisi çocuk olmak üzere yirmi dört kişi feci şekilde can vermişti.

Aylardan Fındık romanını bu kazadan hareketle kaleme alan Yazar Recep Erdinç, bu kazanın, ırgatların yaşamını daha yakından incelemesine neden olduğunu ve bu acı olayı ve ondan sonra meydana gelen olayların da benzer sebeplerle meydana geldiğini belirtti.

Erdinç, “Hiç kimse ırgat doğmaz, hiç kimse de ırgat olarak yaşamını zorluklarla sürdürmeyi istemez.  Bu kitapla, Güneydoğu Anadolu’da topraksız, çaresiz ve yoksul insanlarımızın ırgatlık serüvenine dikkat çekmek istedim. Umarım ilk kitabım olan Aylardan Fındık beğenilerek okunur” dedi.

Aylardan Fındık romanı, İz Ajans Yayıncılığın 16’ıncı kitabı olarak kitapseverlerle buluştu. 96 sayfadan oluşan kitabın kapak ve iç tasarımını Naif Karabatak yaptı.

Irgatların zorlu yaşamı roman oldu (2)

Recep Erdinç Kimdir?

Yazar, 1985 Adıyaman Gerger doğumlu. Kazakistan Kızılorda Korkut Ata Devlet ÜniversitesiTürk Dili ve Edebiyatı Mezunu ve halen özel bir kurumda Türkçe Öğretmenliği yapıyor. Kürtçe lisans yapan yazar, Rusça ve Kazakça biliyor.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir