İşte En Anlamlı Cevap “ Bİ ÇIKSIN BEN BİLOM”

Milli piyango bileti alarak talih kuşunun başına konmasını bekleyen Adıyamanlı vatandaşlar, büyük ikramiyeyi sabırsızlıkla beklerken 50 trilyonluk ikramiye de hayalleri süslemeye devam ediyor.

IŞIK Gazetesi olarak halkımızın nabzını tutarak “Milli piyango’da büyük ikramiye size çıkarsa ne yaparsınız” sorusunu sorduk ve birbirinden ilginç cevaplar aldık. Kimisi ikinci defa evleneceğini söylerken, kimisi ev, arsa, tarla, yeni bir iş yeri istedi. Kimileri “Hele bi çıksın ben bilom” diyerek olaya komik bir taraftan yaklaşırken en ilginç olanı ise “ Bankaya yatırırım faizini yerim cevabı oldu.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız vatandaşların birbirinden ilginç cevapları sayfamızı süslerken, bakalım talihli adayları neler söylemişler…

Abdurrahman Altay “ Büyük ikramiye bana çıkarsa Adıyaman’ın en büyük simit evini açarım. 5 trilyona Hastane caddesinde bir yer alırım. 2 trilyon da masraf eder kasamın başında otururum.”

Nazım Yeşil “babama bir son model otobüs kendisi şofördür de anneme bir tripleks ev ailelere 100 er milyar sonrası bankada faizde kalsın. Her  ay gider çeker yerim faizini”

Orhan Alkan “büyük ikramiye bana çıkarsa ; önce nöbetçi noter bulup bileti garanti altına almak lazım.  Ertesi gün renk vermeden yaşama devam.  Mesai başladığı gün anlaşabileceğim bir banka aramak. Banka müdürü vasıtasıyla parayı çekmek. Sonra bir güzel yemek ve farklı alanlarda değerlendirmek.  Tabii ki bunların olması içinde önce bilet almış olmam lazım. Ne yazıkki daha bilet alamadım. Çünkü bilet parasını denkleştiremedim”

Feyzullah Koç “Aslında para çıkarsa ilk zamanlar çok önemli. Yani ilk andan kontrollü başlarsanız sanırım bir aksilik olmaz.  Noter falan bir işe yarar mı bilmiyorum ama sanırım ilk bir hafta falan evden dahi dışarı çıkmazdım. Biletle yatar kalkardım.  Ortalık biraz sakinleşince tanıdık bankacılar aracılığıyla hiç Milli Piyango’ydu, çekti, hesaptı uğraşmadan parayı direk hesabıma alırım.Bunun için tanıdık bankacı şart değil tabi.  Bu işlemleri yaparken bir yandan da yurtdışı için hazırlıklara başlardım. Para hesabıma geçtiği anda banka müdürüyle helalleşip doğru havalimanına gidip uçağa atlardım. Güvenlik için ilk 2-3 ay yurtdışında kalırdım. Bu sayede parayı ne yapacağımı düşünmeye de bol bol vaktim olurdu.Yurtdışındayken eş, dost, akrabalardan bir organizasyon kurar bir iş bölümü yapardım.Ülkeye döndüğümde organize olmuş bir şekilde hayallerimi gerçekleştirmeye başlardım.  Böylece bu geçiş dönemini psikolojik ve fiziksel sağlığım açısından en az zararla kurtarmaya çalışırdım”

Ziya Polat “Bana ikramiye çıksa zor durumda olan insanlara yemek veririm ve çok hayal ettiğim şeyi Dünya Turuna çıkarım. Bunun yanı sıra bir iş yeri açar evlenirdim. Güzel bir ev ve araba alırdım”

Musa Sevim “ En başta evimi kurardım. Kendime ait bir iş yeri açardım. Sonra evimiz dizerdim. Güzel bir araba. Evlilik ve ardından Avrupa’da bir balayına çıkardım. Sevdiklerime en güzel hediyeleri almak isterdim”

Mehmet Dilek “Emlak işine girerdim, arabamı alırdım ve okumamı tamamlardım. 50 Milyon TL’yi geçecek bir ikramiye tutarıyla vatandaşa hayaller kurduran bu çılgınlık için yapılması en doğru iş, Milli Piyango idaresi tarafından toplam tutarın artık dengeli bir oranda 3-4 ve 5 arasında bölüştürülmesi yoluna gidilmesidir. İnsanız, hepimizin elbette paraya orantılı düşlerimiz vardır. Ancak, bu akıllara zarar ikramiye insan dengesini ve psikolojisini nasıl bozar, geçmişteki örnekleriyle bir çok talihlide bellidir. Düşünün bir kere, şu andaki aylık geliri sadece ayakta durabilmeye anca yeten bir insanın, bir valiz dolusu para karşısında ne yapacağını. Oysa ki, standart bir yaşamı belki de felaketlere götürecek bu denli yüklü bir parayı bir kişiye vermek yerine, bu umudu bir çok kişiye dağıtmak daha mantıklı olsa gerek”

Kenan Subaşı “ iyilikler güzellikler için harcardım. Memleketime faydalı yatırımlar yapar. İstihdam alanında güzel çalışmalar yapmak isterdim.

Ömer Göçer “ Aynı hayatıma devam ederdim yardıma ihtiyacı olanlara yardım ederdim. Bu benim en çok istediğim şeylerden biri. Parayla saadet olmaz zaten ne anlamı kalırdı ki yaşamanın milyoner olacaksın borcun olmayacak sıkıntın olmayacak istediğin gibi parayı har vurup harman savuracak böyle yaşamanın ne anlamı olurdu artı milyoner olduğun zaman öldürmek isteyenin paranın peşinde olan da çok olur huzur olmazdı huzur”

Nurettin Pektaş “Haydan gelen huya gider diye bir söz vardır. Bu tarz talih oyunlar para kazananlar belli bir süre sonra sıfıra dönüyor bir haber programına seyretmiş adama 1985 milli piyangoda büyük ikramiye vurmuş tabi adam sonra sapıtıyor. Ve şimdi sokakta çiçek satıyor.  Şimdi sorunun cevabına gelelim benim ufak hayallerim bi ev bi araba gibi tabi bu parayla alınan evde basımıza yıkılmazsa bindiğimiz araba kaza yapmazsa iyidir. Ama en güzel çıkmaması ve her oynayışında güzel hayaller kurulmasıdır”

Görünen o ki çoğu vatandaşımız lüks bir yaşam hayali içerisinde kıvranıp dururken, bazı vatandaşlarımız ise hayır işlerine yatırım yapmak istiyor. Paranın insanı değiştirme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu düşünülürse, ikramiye çıktıktan sonra nasıl bir değişim olacağı ise merak konusu.

Haber-Röportaj: Mustafa Polat

çin h�l  � �b� rkezinin bulunduğu alanda vatandaşlarımızın araçlarını park etmesi mümkün olmuyor. Bundan dolayı biran önce insanlarımızı bu sıkıntıdan kurtarmamız gerekiyor. Bu konuda da çok önemli projelere imza atacağız. Belki de Adıyaman Belediyesi’nin en önemli sorunları arasında yer alan bu sorunun bugüne kadar çözülmemiş olmaması da doğru değil. Göreve geldiğimiz zaman bu sorunu çözmek bizim için o kadar da zor olmayacak. Önemli olan bir hedef doğrultusunda çalışmaktır” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Gördünmü!

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı taramaları ve florür vernik uygulamaları kapsamında, Şehit Engin Tilbaç Anaokulunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir