İşte Gözden Kaçan Bir Ayrıntı Daha

Gerek gazetemizin gerekse de diğer basın yayım organlarında birçok kez gündeme getirilen ve geçtiğimiz günlerde alanını yaymak, geliştirmek ve rekolteyi arttırmak amacıyla proje tanıtımı yapılan “Mermer” ne yazık ki yetim kaldı.

Mermer yatağı konumundaki ilimizde mermer işleme fabrikası açmak için yer olmadığını belirten Adıyamanlı İş Adamı Orhan Uslu “ İlimiz mermer yatağı konumunda. Adıyaman mermerini istenilen şekilde gün yüzüne çıkarırsak en iyimser rakamla 560 milyar doların sahibi olacağız. Bu da Adıyaman’ın ekonomisi için büyük bir anlam ifade etmektedir. Ülkemiz güneş enerjisi bakımından en rantabl olan ülkelerden biri. Ülkemiz, güneşli gün sayısı bakımından en iyi illerin arasında. Bir taraftan yer altında diğer taraftan da yer üstündeki bu doğal varlıklarımızı katma değere çevirdiğimiz zaman Adıyaman’ın çok da gariban olmadığını görüyoruz. Adıyaman sahip olduğu bu zenginlikleri gün yüzüne mutlaka çıkarmalıdır. Ancak kaldı ki ilimizde bu kadar mermer olmasına rağmen mevcut arazilerimizde mermer işleme fabrikası yapılabilecek bir alan yok” dedi.

“Mevcut OSB Olmaz”

İlimizdeki mevcut OSB’de bu şekilde bir mermer işleme fabrikasının yapımın zaten izin verilemeyeceğini belirten İş Adamı Orhan uslu “ Mevcut OSB^de yapılması mümkün değil. Ancak bu fabrikalar için yeni OSB söz konusu olabilir. 10-15 bin metrekarelik bir alanda bu fabrikalar çok güzel kurulabilir. Ve bu kurulan fabrikalarda en az 10 bin kişiye istihdam sağlanır. Taşınmasında, işlenmesine, paketlenmesinden sunumuna kadar birçok konuda elemana ihtiyaç duyulacaktır” dedi.

“2 Milyar Ton mermer Var”

“Adıyaman’da yaklaşık 2 milyar ton mermer gibi çok ciddi bir potansiyelden bahsedilmektedir. Bu çok ciddi bir rakamdır” diyen Uslu “Adıyaman’da mermer sektörü ciddi bir gelir kaynağı olarak kısa bir sürede öne çıktı. Afyon ve Muğla’dan sonra en önemli mermer yataklarına sahip olan Adıyaman gelecekte mermerin başkenti olmaya aday iller arasında” dedi.

Adıyaman’ın son iki yıldır yer altı kaynakları sayesinde bir mermer kenti haline geldiğini, 20 mermer ocağının olduğuna dikkati çekti. 20 mermer ocağından 15’inin faal olarak üretim yaptığını, bu üretimle elde edilen mermerlerin kütlü olarak ihraç edildiğini ifade eden Uslu, “5 mermer ocağı da işlemleri bitmiş vaziyette ve çok yakında onlarda üretime geçecek. Bunlar gerçekten Adıyaman için ekonomiye katkı sağlayan yeni bir sektördür. Afyon ve Didim geçmişte çok önemli mermer ocaklarının olduğu kentler olarak bilinirdi. Bugünden itibaren Adıyaman özellikle başta uzak doğu olmak üzere Çin’e mermer ihracatı yapmakta olan önemli yerlerden birisi haline geldi. Günde 100 kamyon kütük mermer Mersin limanlarından ihraç edilmektedir. Türkiye’nin çok ciddi mermer rezervlerinin Adıyaman’da bulunması da bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir