İtfaiye’den Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Kış ayının gelmesi ile beraber odun-kömürlü soba dönemi başladı.

Adıyaman Belediyesi İtfaiye Müdürü Ahmet Çelik, vatandaşları Karbonmonoksit gazı konusunda uyardı.

Çelik, konuşmasında; “Adıyaman’da her kış maalesef bu tür elim hadiseleri yaşayabiliyoruz, Adıyaman genelinde nereden bakarsanız, soba zehirlenmelerinde 15 – 20 kişiyi kaybediyoruz veya ciddi kalıcı hastalıklara sebebiyet verecek şekilde zarar görüyor vatandaşlarımız. Bunun içinde tavsiyemiz, mutlaka ve mutlaka kış girmeden dedik ama kış geldi kapıya dayandı. Bacalarını muhakkak temiz tutsunlar, tabi şimdi yüzde 40 oranında soba diyoruz ama baca temizliği aynı zamanda doğal gaz içinde geçerlidir. Çünkü doğal gazlı sistemin bacası tıkandığı zaman duman değil gaz zehirlenmelerine sebebiyet veriyor ve kombi bacalarının da muhakkak yapılması gerekiyor. Yine soba zehirlenmelerine karşı bacalarının standart hale getirmeleri gerekiyor, yani bina seviyesinden yüksek işte şapka konumlarının rüzgârın konumuna göre ayarlanması gerekiyor” dedi.

Yakma tekniklerinin de önemli olduğuna işaret eden Çelik, şöyle devam etti:

“Aynı zamanda yakma tekniklerini de bilmek gerekiyor ki vatandaşlarımız bundan zarar görmemesi gerekiyor. Nedir bu yakma teknikleri; sobalar  söndürülmeden kesinlikle yatılmayacak, özellikle odun yakanlar odundan bir zarar olmaz diyenler, közlerini çıkartıp mangalda ısınmaya çalışıyorlar, bu odunda olsa kömürde olsa, kömürde daha çok karbonmonoksit vardır ama odun közünde de aynı gaz vardır. Kesinlikle mangala çıkan ateş yanında vatandaşlarımız yanında uyumamalıdır. Yatarken kesinlikle sobanın içerisine kömür atmak gibi bir hata içerisine girmemeleri gerekiyor. Yine soba yakarken alttan değil üstten tutuşturmak gerekiyor.”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir