İyilik Der’den Yardım Çağrısı

İyilik Der Adıyaman Şubesi havaların soğuması ve kış ayına girilmesi nedeniyle soğuklarda, evinde bir sobası olmayan ya da odasını ısıtacak bir torba kömür bulmada sıkıntı yaşayan insanlar, kadınlar, çocuklar, yaşlılar için Adıyamanlı vatandaşlara yardım çağrısında bulundu.

İyilik Der Adıyaman gönüllüsü Mustafa Kirişçi, “ İYİLİKDER, Anadolu’dan dünyaya açılan bir iyilik köprüsü; zorda kalmışa, dara düşmüşe uzanan bir yardım elidir. Savaşlar nedeniyle yurdunu terk etmiş mülteci konumuna düşmüş, afetler nedeniyle evsiz barksız kalmış, gıda, giyecek, ilaç, barınma, eğitim ihtiyacı olan herkese din, dil, ırk coğrafya ayrımı yapmadan yardım yapmaktadır. İYİLİKDER, yardımlarını insanlara ulaştırırken aynı zamanda sosyal dayanışmayı, ‘arzın imarını, neslin ıslahını’ da bir görev olarak kabullenmekte ve yapılan iyiliklerin müspet dönüşümlere kapı aralamasını arzu etmektedir. Malum olduğu üzere havalar iyice soğudu, kış kendisini etkili bir şekilde hissettirmeye başladı. Bazı zamanlar geliyor ki evlerimizde sobalarımız, kombilerimiz ya da ısıtma cihazlarımız olmasına rağmen yine de evlerimizi, ortamlarımızı yeterince ısıtamıyoruz. Peki bu soğuklarda bu imkanlara sahip olmayan, evinde bir sobası olmayan ya da odasını ısıtacak bir torba kömür bulmada sıkıntı yaşayan insanların, kadınların, çocukların, yaşlıların halleri ne olacak” dedi.

– ÇOK ACI MANZARALAR VAR

Çok acı manzaraların olduğunu belirten Kirişçi, şöyle devam etti:

“İyilikder olarak mahalle taramaları yaptığımızda çok acı manzaralarla karşılaşıyoruz, imkansızlıktan, ilgisizlikten dolayı küçücük bebekleri yatıracak bir yatakları  yada onları örtecek bir battaniyeleri olmayan aileler var. Belki farkında değiliz ama yanı başımız da aç, muhtaç, yakacak bir parça kömürü yada bir parça odunu olmayan ya da yakacak bir sobası bulunmayan birçok aile var. Özellikle 6 yıldır savaştan dolayı ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimiz ve son yaşanan olaylardan sonra Irak’tan , Kerkük’ten , Musul’dan, Telafer’den gelen Iraklı Türkmen, Arap ve Kürt kardeşlerimiz içerisinde son derece zor şartlarda yaşayanlar var. Adıyaman merkezde yaklaşık 14 bin Suriyeli ve yaklaşık bin civarında Iraklı kalıyor. Eğer bizler bu insanlara gerekli kardeşliği, yardımı gösteremezsek onların bizlere dediği gibi  ”Sizler ümmetin annelerisiniz!” yani annelik görevimizi iyi yapamazsak hem İslami , hem insani hem de tarihi misyonumuza ciddi bir darbe indirmiş bulunuruz. Bizler şuna inanıyoruz; Eğer Adıyaman’da bir aile, bir kadın, bir yaşlı, bir çocuk açsa, üşüyorsa ya da yokluktan dolayı kötü yola düşmüşse, hırsızlık yapmışsa bunun vebali hepimizin üzerinedir. İnancımız bize Yaşamakla birlikte  yaşatmanın ; biriktirmek değil , bölüşmenin, sadece kendini düşünmenin değil  paylaşmanın  Müslümanca yaşamakla eşanlamlı olduğunu belirtiyor .Vahiy bize bunları öğretiyor. Peygamberimiz; Mümin, kişinin elinden ve dilinden fayda umduğu kimsedir. Yine peygamberimiz “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” diyerek yardımlaşmanın, kardeşini düşünmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Kul, kardeşinin yardımında oldukça Allah da kulun yardımındadır. Kendi için istediğini kardeşin için de istemedikçe tam anlamıyla iman etmiş olmazsınız”

Kirişçi, “İşte bizde havaların iyice soğumaya başladığı şu günlerde kardeşlerimize yardım etmek amacıyla ”Bir Battaniye, Bir Eski Soba  veya Bir Torba Kömür; Bu kış Gününde Muhtaçların Yüzünü Güldür!” düşüncesiyle bir yardım kampanyasını başlattık.Şükürler olsun çok güzel dönüşler olmaya başladı. Bu nedenle bütün Adıyamanlıları ya da fark etmez bütün kardeşlerimizi bu faaliyete katılmaya bekliyoruz. Eğer muhtaç insanların ihtiyaçlarını elimizden geldiğince giderebilirsek bu kış çok daha rahat uyuyabileceğimizi söyleyebilir. Bize yardımda etmek isteyen vatandaşlarımızı 0 505 258 87 64 irtibat numarası ile iletişime geçebilirler” şeklinde konuştu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir