İZZET ALTINMEŞE İLE BİR YILBAŞI ANISI

Adıyamanda ilk okul ve orta okulu bitirdikten sonra orta öğrenim son bölümü Adanada okumuştum. O yıllarda 4 arkadaş okulumuza yakın Yeşilyuva Mahellesinde bir ev kiralamıştık. Evin üst katında biz oturken alt katta da ev sahibi oturmaktaydı.

Bazı Pazar günlerileri ve akşamları evin alt katından bağlama sesi gelir ve bazende uzun hava okunurdu. Ses olduça güzel saz çalımı da oldukça dokunaklıydı.

Bir yılbaşı gecesi ev sahibimiz bizi alt kata davet etti , bizde kendimize göre bazı nevaleleri alark indik. Ev sahibi Diyarbakırdan Adanaya göçmüş ekonomik durumu tyi olmayan bir aileydi.

Oturup muhabbet ederken biz yaşlardan biraz küçük bir delikanlı odaya girdi . Gayet nazik , birazda mahçup bir edayla gelip saygılı bir şekilde yanımıza oturdu. Burnuna yakın büyükçe bir ben olan delikanlının bir berber dükkanında çalıştığını öğrendik..

Muahabbet ilerledikten sonra ev sahbimiz oğluna dönerek “İzzet git sazını getirde gençlere çal” dedi. O zaman anladıkki, bazı geceler o sazı çalan ve söyleyen Berber İzzetmiş.

Önce Urfa divanyla başladı sonra birkaç hava, daha sonrada bir iki gazel okudu. Sesi ve sazı gerçekten mükemmeldi ve biz mest olduk Saza ara verdiğinde kendisini uzun süre alkışladık.

Daha sonra kendini Tebrik ederek,” ilerde çok büyük bir sanatçı olacağını” söyledim. Yüzü kızararaak mahçup mahçup, utangaç tavırla dinledi ve, alçak sesle “ah, keşkke olabilsem” dedi.

İzetle İkici karşılaşmamızz 1970 yıllarda Ankarada oldu. Hepimizi abi bildiği Mehmet Coşkunun sıhhiyedeki lokantasına elinde bağlama ile birisi girdi. coşkun abi ,birkaç kişi oturup sohbet ettiğimiz masaya onu getirdi.yüzü bana yabancı değildi Dikkatli bakınca danadaki ev sahibimizin oğlu Berber İzzet olduğunu anladım

Kendimi tanıttığımda gözleri yaşararak o eski Adana günlerini anımsadı ve benim kendisine söylediğim o güzel ümidi bana hatırlatıp. “sanatçı oldum ama meşhur olamadım” dedi. Akkarada bazı gazino ve pavyonlada karın tokluğuna çalışıyormuş. Ben ” Sende bu ses ve yetenek olduktan sonra merak etme eninde sonunda şöhret olursun” dedim. Başını eğerek .gülümsedi

Aradan yıllar geçt Türkiyede Tv yayını başlayınca bir yılbaşı gecesi onu o zaman siyah-beyaz olan yayıbnda görerek oldukça sevinmiş ve etkilenmiştim. Daha sonra plak kaset ve cd.leri piyasaya çıkan İzzet Türkiye çapında bir şöhret oldu.

Şimdi karşılaşsak beni tanırmı bilmiyorum. Ama her yılbaşı gecesi Adanadaki o gençlik yıllarımızı ve İzzet Altınmeşenin amatör halini hatırlıyorum.

Bu Haberi Gördünmü!

KIYAMET SAATİNDE DABBETÜ’L ARZ VE HZ. İSA ( I)

Yaratıcı olarak Allah inancı temelleri üzerine kurulu dinimizde, maddi yaradılışın sonlandırılmasını belirleyen zaman dilimi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir