Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülfikar Işık: “Anne Adayları Dikkatli Olmalı”

Adıyaman Gözde Tıp Merkezi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülfikar Işık, anne adaylarının doğrudan güneşe maruz kalmasının sakıncalı olduğunu, sıcak havada beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Uzman Dr. Zülfikar Işık, sıcakların etkili olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarının hamileler için riskli olduğunu bildirdi. Bu aylarda normal sağlıklı kişilerin bile 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmalarının sağlık açısından risk oluşturabileceğini vurgulayan Dr. Işık, sıcaktan daha fazla etkilenen hamilelerin, bu saatlerde acil durumlar dışında güneşte fazla kalmamaları gerektiğini belirtti.

“İlk aylarda kokuya hassasiyet artıyor”

Anne adaylarına tavsiyelerde bulunan Dr. Işık, özellikle ilk aylarda kokulara karşı hassasiyetin arttığını, bulantı ve kusmaların yoğunlaştığını ifade ederek, “Mutfak kokuları ve parfümlerden uzak durmaya çalışın. Katı, kuru, yağsız gıdalar yiyin. Sabahları galeta veya çubuk kraker tüketmeniz mide asidinizi alarak sabah bulantılarınızı azaltacaktır. Bulantıların aşırı olması durumunda hekiminize danışmadan asla ilaç kullanmayın” dedi.

“Bol sıvı tüketin”

Gebeliğin 3. ayını dolduranların bol miktarda su ve sulu gıda tüketimine önem vermesi gerektiğini, günde ortalama 15 su bardağı sıvı alınması gerektiği hatırlatan Dr. Işık, gebelik süresince bazı hormonların güneş ışınlarına karşı cildin duyarlılığını arttırarak özellikle yüz, karın ve memelerde kahverengi lekelenmelere neden olabileceği uyarısında bulundu.

Bu nedenle yaz aylarında gebelerin güneşlenmekten kaçınmasını tavsiye eden Dr. Işık, “Sıcak havalarda dışarı çıkılması halinde çok koruma faktörlü kremler kullanılmalı. Hijyenik durumunu bildiğiniz yerlerde yüzün. Geceleri yatmadan önce ılık suyla duş alın. Düzenli egzersizlerinizi de ihmal etmeyin” dedi.

“Tatile çıkacaksanız dikkat!”

Gebelik döneminde anne adaylarının tatil ya da başka bir nedenle yolculuk yapılabileceğini ancak bazı noktalara dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Uzman Dr. Zülfikar Işık, “Yolculuk esnasında uzun süre oturmak durumunda kalmak kan dolaşımını yavaşlatır. Bu da özellikle son aylarda kramplara, yorgunluğa ve bel ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle uzun süren yolculuklarda 2’şer saatlik aralıklarla ayağa kalkmalı, 3-5 dakika dolaşılmalıdır” dedi.

Gebeliğin son haftalarında uzun süren yolculuklardan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Işık “Doğumun başlama ihtimalinin yüksek olduğu bu haftalarda zorunlu olarak yapacağınız yolculuklarda özellikle yol üzerindeki sağlık merkezlerinin telefonlarını ve adreslerini yanınıza alın. Yanınızda gebe takip kartlarınızı ve tüm tetkiklerinizin yer aldığı bir dosyayı yanınızda hazır bulundurun” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir