İL GENEL MECLİSİNDE KADINLARIN STATÜSÜ KONUŞULDU

Kadınların Hizmet Sektöründe Görünme Oranı Arttı

Adıyaman İl Genel Meclisinin Ağustos ayı ilk toplantısında Türkiye’de kadın haklarının gelişimi, tarihçesi ve statüsü konuşuldu.

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan’ın başkanlık ettiği Ağustos ayı ilk oturumunda gündemdeki maddeler görüşüldü. Kadın Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan, Türkiye’de kadın haklarının gelişimi, tarihçesi ve statüsünün Adıyaman’da ki yansımaları ile ilgili rapor okundu.

Komisyon Başkanı Memet Çalışkan tarafından okunan raporda kadın haklarının tarihsel gelişimi ele alınarak, dünyada ve Türkiye’de ki kadın haklarının gelişimi ve bunların Adıyaman’a yansımaları aktarıldı.

Memet Çalışkan, “İlk dönemler Adıyaman’da kadınlar ev işlerinde ve kocasının yanında çalışmaktaydı. Ancak yasaların çıkması ve eğitim oranının artmasıyla kızların eğitim oranında ciddi manada artış görülmüştür. Kızların sosyal ve ekonomik hayata katılmaları ciddi manada eğitim ile sağlanmıştır. Okullaşma oranının artması ve eğitime ulaşımın kolaylaşması kızlar ile erkeklerin eğitim eşitleme seviyesine getirilmiştir. Kadınların toplumda büyük oranda söz sahibi olmasını sağlamıştır” dedi.

NÜFUSUN 49,8’İNİ KADINLAR OLUŞTURUYOR

Türkiye’de nüfusun yüzde 49,8 oranla ile 39 milyon 229 bin 862 kadın nüfusu oluşturduğunu söyleyen Çalışkan, “ kadın özgür doğar ve erkeklerle haklar bakımından eşittir. Türkiye’de kurulan her siyasi derneğin amacı da zaten kadın ve erkeğin, doğal ve daimi haklarını korumaktır. Her bir devlet gücünün esası kadın ve erkeklerin birliğine ve onların ulustaki varlıklarına dayanmaktadır.  Hakların garantisinin olmadığı ve güçler ayrılığının belirlenmediği bir toplumun anayasası yoktur. Ulusu oluşturan bireylerin çoğunluğu yasanın biçimlendirilmesinde katkıda bulunmasıdır. Birlikte veya ayrı olarak mülkiyet her iki cinsin hakkıdır. Kimse ulusun asıl miras payından yoksun bırakılmaz ve bu yasalar bu günkü Türkiye’mizde de mevcuttur.

ADIYAMAN’DA KADIN

Anadolu’nun diğer yerlerinde olduğu gibi Adıyaman’da da yapılan düzenlemelerin sosyal hayata geçmeden önce sıkıntıların yaşandığını ifade eden Çalışkan “ İlk dönemler Adıyaman’da kadın daha çok ev içindeki işler ile uğraşmakta ve tarımda kocasının yanında çalışmakta idi. Anacak yasaların çıkması eğitim olanaklarının artması ile kızların okullaşma oranında ciddi mahiyette artış göstermiş ve kız liseleri v.b meslek liseleri ile sosyal ve ekonomik hayatta ailelerine katkı sağlayacak beceri kazanımlar ciddi manada ilerleme sağlanmıştır. Okullaşma oranının artması ve eğitime ulaşımın kolaylaşması kadınlar ile erkeklerin okuma oranlarını eşitleme seviyesine getirmiş ve bu sayede kadınların hizmet sektöründeki görünme oranları artmış ayrıca ailede ve toplumda büyük oranda söz sahibi olma hakkını sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

Komisyon raporunun ardından Başkan Mehmet Can Erdoğan, raporu hazırlayan komisyon üyelerine teşekkür etti.

 

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir