Kahraman İtfaiyeciler

Kimi zaman evcil bir kedi veya köpeği kurtaran kimi zamansa bir yangında, ormanın sevimli sakinlerine el uzatan kahraman itfaiyeciler, asılsız ihbarlardan şikayetçi.

Onların hayatları adeta pamuk ipliğine bağlı. Bazen yangın, bazen trafik kazası, bazen de herhangi bir yerde sıkışan hayvanları kurtarırken görürüz onları. 24 saat boyunca görev başındadırlar. Kimi zaman eleştirilirler, kimi zaman da cansiperane görevleri sebebiyle takdir edilirler. Canlarını hiçe sayarak alevleri söndürmek için çaba sarf ederler. Herkesin hızla kaçtıkları yerlere onlar koşarak girerler. Onlar canla başla görev yapan itfaiyecilerdir.  Adıyaman’da büyük tehlikeleri göze alarak bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan İtfaiye Müdürlüğü’nde yıllardır görev yapan İtfaiye Müdürü Ahmet Çelik, asılsız ihbarlardan dolayı dert yandı.

“ASILSIZ İHBARLAR”

Çelik, vatandaşlara seslenerek “İtfaiye teşkilatı belediyelerin 24 saat açık kapısı konumunda. Biz burada 24 saat haftanın 7 günü yılın 365 günü kesintisiz bir dakika bile ara vermeden halkımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Hizmet esnasında güçlüklerimiz, zorluklarımız, aksaklıklarımız oluyor. Biz kaynaklı yada vatandaş kaynaklı sorunlar oluyor. Bunlardan bir tanesi asılsız ihbarlardır. Bu konuda sürekli sıkıntılar yaşıyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımıza itfaiye ve diğer acil yardım gibi telefonları daha bilinçli bir şekilde kullanmaya davet ediyoruz.”dedi.

“İTFAİYE VE AMBULANSLA YARIŞMASINLAR”

Yollarda yaşanan sıkıntılara da değinen Çelik, “ Türkiye’de ki tüm acil müdahale ekiplerinin en büyük sıkıntısı yollarda siren duyan vatandaşlarımızın araçlarının en uygun şekilde Yol verme konusunda vatandaşlarımızın biraz daha hassas davranmasını rica ediyorum. Çünkü yangın gibi durumlarda dakikalarla değil saniyelerle yarışıyoruz. Ateş beklemez. Her anı en iyi şekilde kullanıyor. Bunun örneklerini çok gördük. Vatandaşlarımızın bir kısmı itfaiye veya ambulans sirenle geldiği zaman adeta onunla yarışma çabası içerisine giriyor. Kırmızı ışıkta bile olsa en uygun yere çekilip beklenmesi gerekiyor.

“RAHAT OLUN TEDBİRLİ OLUN”

İtfaiye Müdürü Ahmet Çelik “ Vatandaşlarımız rahat olsunlar ama tedbirli olsunlar. Ev iş yeri yangınlarının birçoğu elektrik aksanından kaynaklanıyor. Zaman zaman kontrol etsinler ve dikkatli olsunlar”  tavsiyelerinde bulundu.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir