Kahta’da Badem Yetiştiriciliği ve Şarka Virüsü Eğitimi

“Şarka Virüsünden Ari Alan Projesi” kapsamında Kahta İlçesinde Antepfıstığı Araştırma Enstitüsünden Dr. Kamil Sarpkaya ve Uzm. Hüseyin Bozkurt’un katılımıyla Badem Yetiştiriciliği ve Şarka Virüsü hakkında eğitim toplantısı yapıldı.

Toplantıya İl Müdürü Adil Alan,  Kahta Ziraat Odası Başkanı F. Rüştü Turanlı, Badem Üreticileri Birliği Başkanı M. Sena Yıldırım ve Ziraat Bankası Bölge Müdürü Murat Kara da katıldı.

Eğitimde Şarka Hastalığından korunmak için alınması gereken önlemlerden bahsedildi. Özellikle fidan seçiminde dikkatli olunması gerektiği ve sertifikalı fidan kullanımının önemi vurgulandı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Adil Alan, eğitimi düzenleyen Kâhta Ziraat Odası Başkanı F. Rüştü Turanlıya ve Badem Üreticileri Birliği Başkanı M. Sena Yıldırıma teşekkür etti.

Adıyaman denilince akla bademin gelmesini, Adıyaman’ın badem ile anılmasını istediklerini söyleyen Alan, 2017 yılı içerisinde badem ile ilgili bu eğitim toplantılarının yanında budama kursu gibi uygulamalı kurslar da verileceğini söyledi.

Şu anda ildeki badem yetiştirme alanlarının 40 bin dekara ulaştığını ve bu alan ile Türkiye’de 1. sıraya yükseldiğini söyleyen Alan, hedefin 100 bin dekar olduğunu ifade etti.

İlde Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü’nün kurulması yolunda çalışmaların devam ettiğini, 2016 yılı için 15 milyar TL ödenek ayrıldığını, Hasancık bölgesinde 1.380 dekarlık arazi tahsisi yapıldığını belirten Alan, Orman Müdürlüğünün ağaçlandırmaya verdiği kredinin de devam etmekte olduğunu belirtti ve yeni yayınlanan KKYDP Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Projesi 11. Etap tebliği hakkında bilgiler verdi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir