Kahta’da Kutlu Doğum Etkinliği Coşkuyla Kutlandı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından, ‘Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed’ temasıyla düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğine Kahta halkı yoğun ilgi gösterdi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Adıyaman’ın Kahta ilçesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği Kahtalıların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Peygamber Sevdalıları Platformu Koordinatörlüğü tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği, bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program mevlithanların okuduğu Kürtçe Mevlid-i Şerif ile devam etti. Daha sonra Özlem Ajans sanatçılarından Derviş Madsor ve KahtaTevhid İlahi Grubu’nun seslendirdiği ilahi ve ezgilerledevam etti.

Ardından selamlama konuşmasını yapan Peygamber Sevdalıları Platformu Kahta Koordinatörü Mehmet Sivil, “Peygamber Sevdalıları Platformu olarak ‘O’nu anmak, O’nu okumak,O’nu anlamak ve nihayetinde O’nu yaşamak’ düsturuyla 2009 yılında kolları sıvadık, bu süre zarfında çeşitli etkinliklerle Muhammedi sevdayı gönüllere nakşetme çabası içinde olduk. Bu kapsamda geçen sene Türkiye geneli 200 bin kişinin katılımıyla siyer sınavını gerçekleştirdik. Yine Türkiye geneli 400 merkezde Kutlu Doğum Programları icra ettik. Salavat ve hatmi şerif kampanyaları düzenleyerek Muhammedi bilincin dimağlarda yer edinmesini amaçladık.” dedi.

Kutlu Doğum etkinliklerine karşı çıkanlara seslenen Sivil, bu etkinliklerebidat ve İslâm’a aykırı diyerek karşı çıkmanın ve düzenleyenleri suçlamanın İslâm’ın ruhuna, temel ilke ve hedeflerine uygun bir davranış olmadığını vurguladı. Sivil konuşmasının devamında,“Kutlu Doğum programlarını karalamaya çalışanların beyhude bir çaba içerisinde olduklarını, bu söylemleriyle vahdete hizmet etmeyeceklerini onların da bu meydanlara geldiklerinde bu coşku karşısında fikirlerini değiştireceklerini düşünüyoruz.”ifadelerini kullandı.

Daha sonra günün anlam ve önemine binaen Kürtçe bir konuşma yapan Kahta Çağrı-Der Başkanı Mehmet Aydın,Hz. Muhammed’i doğru anlayabilmek için insanlık tarihine bakılması gerektiğini kaydederek“Ne zaman insan hak ve adaletten yüzünü çevirmişse, ne zaman insan nefsi için, anne-babası veya çocuklarının menfaati için hak ve adaleti ayaklarının altına almışlarsa o zaman insanlar arasında zulüm, hakaret, ölüm ve düşmanlık başlamış;insanoğlu eminliği, huzur ve saadeti unutmuştur.”dedi.

Aydın konuşmasının devamında, “Dün haksızlık ve zorbalık Nemrut, Firavun ve Ebu Cehil’in adıyla yapılıyordu. Bugün biz Müslümanlar İslam adına, Allah adına, Peygamber adına, ahiret adına birbirimize zulmediyoruz. Dün,zenginler suç işliyorlardı, cezaları az kesiliyordu. Fakirler suç işlediği zaman elem, azap, keder hepsi onların payına düşüyordu çünkü onlara fazladan ceza veriliyordu. Bundan dolayı hak da zenginlerin oluyordu, adalet de.” diyerek tarihinin tekerrür ettiğini, bugün de aynı olayların başımıza geldiğini ifade etti.

Bugün Allah’a yalvarmanın zamanı olduğunu belirten Aydın,“Ya Rabbi artık yeter, Ey Müslümanlar yeter artık. Param parça olmuşuz. Her bir parçamızın üzerinde bir zalimin hesabı var. Aklımızı başımıza toplamamız lazım. Tekrar Allah’a yalvarmanın zamanıdır. Ya Rabbi sana yalvarıyoruz. Bizi tekrardan Peygamber’in hak ve hakikati ile yan yana getir. Birbirimizin arasındaki muhabbeti arttır. Aramızdan Selahaddinler ve Fatihler çıkart Ya Rabbi.” şeklinde konuştu.

Daha sonra kız çocuklarından oluşan Medine İlahi Grubu, seslendirdiği birbirinden güzel ilahi, ezgi ve şiirlerle katılımcılar coşkulu ve duygulu anlar yaşadı.

Program, yapılan dua ile sona erdi.

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir