ÇEVRE DUYARLI VATANDAŞ, İNSANLIĞA ÖRNEK OLUYOR

Kâhtalı Çoban, İnsanlığa Örnek Oluyor

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde esnaflık yapan duyarlı bir vatandaş, piknik ve mesire alanları ve yolda gördüğü çöpleri toplayarak insanlığa örnek bir farkındalık oluşturuyor.

Elinde poşetle yerden çöp toplayan Saatçi Mehmet Çoban, insanların çevre temizliğine karşı daha duyarlı olmaları ve çevre temizliğine dikkat çekmek için böyle bir şey yaptığını söyledi. Kahta ilçesinde saatçilik mesleğini yürüten Mehmet Çoban, her sabah yaptığı sabah yürüyüşünden sonra Atatürk Barajı’na ve mesire alanlarındaki çöpleri toplayarak çöp konteynerlerine bırakıyor. Vatandaşların yollarda, mesire alanlarında ve piknik yerlerinde bıraktıkları çöplerden dolayı bir çevre dostu olarak büyük bir rahatsızlık duyduğunu belirten Çoban, çevreyi kirletmenin insanlığa yakışır bir davranış olmadığın göstermek için böyle girişimde bulunduğunu ifade etti. Vatandaşlardan yollarda, piknik ve mesire alanlarında çöplerini atmamalarını rica eden Çoban, “Mesire alanlarında ve yollarda çöplerin atılacağı konteynırlar var, ama buna rağmen bazı insanlar gittikleri yerlerde çöplerini sağa sola atıyor. Bu konuda insanların daha da duyarlı olmalarını istiyorum. Kişisel olarak başlattığım çevre temizlik çalışmasındaki amacım daha temiz ve güzel bir Kahta için. Çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak için. Bu noktada herkesten bu duyarlılığı bekliyorum ”dedi.

Yaklaşık bir aydır çevre temizliğine dikkat çekmek için bu girişimde bulunduğunu belirten Çoban, her gün on büyük poşet çöp topladığını, bunu yaparken de büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Çoban, çöp toplamaya devam edeceğini de söyledi.

ÇEVRE TEMİZLİĞİYLE VATANDAŞLARA ÖRNEK OLUYOR

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yaşayan bir esnaf, yolda ve piknik alanlarında gördüğü çöpleri toplayarak çevre temizliği yapıyor.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yaşayan bir esnaf, yolda ve piknik alanlarında gördüğü çöpleri toplayarak etrafına örnek bir davranış sergiliyor.

Kahta ilçesinde yaşayan saatçi Mehmet Çoban, her sabah yürüyüş sonrası yüzmeye Atatürk Barajı’na ve tarihi Cendere Deresi’ne gidiyor. Çoban, insanların piknik yaptıktan sonra etrafa attığı çöpleri poşetlere doldurarak çöp konteynerlerine koyuyor.

Çoban yaptığı açıklamada, etrafta çöp gördüğünde üzüldüğünü, çevreyi kirletmenin ve canlılara zarar vermenin çok büyük bir suç olduğunu, hem çevreyi temizlemek hem de insanlara etrafa çöp atmanın ne kadar kötü bir davranış olduğunu göstermek için elinde sürekli çöp poşetleriyle dolaşarak temizlik yaptığını belirtti.

Her sabah yürüyüşe, akabinde de Atatürk Barajı’na yüzmeye gittiğini aktaran Çoban, şöyle konuştu:

”Yolda giderken gördüğüm çevre kirliliği beni ciddi anlamda rahatsız etti. İnsanların piknik ve mesire alanlarında bıraktıkları çöplerden rahatsız olduğum için bir doğa sever olarak her gün çöp toplamaya karar verdim. Bu alışkanlığım çok küçük yaşta başladı. İlkokula gittiğimde yolda çöp bulunca topluyordum, okul bahçesinde çöp görünce onu alıp çöp kutusuna atıyordum. Ben hergün çöp toplayarak hem çevreyi temizliyorum hem de toplumsal bir duyarlılık oluşturmaya çalışıyorum.”

Tarihi Cendere Köprüsü çevresinde temizlik yaptığını dile getiren Çoban, iki bin yıllık tarihi köprünün sapasağlam olarak günümüze kadar geldiğini, her gün sayısız yerli ve yabancı turistin burayı ziyaret ettiğini fakat etrafa atılan bu çöplerin bir utanç manzarası oluşturduğunu ifade etti.

“KÜÇÜK ÇOCUKLAR DAHA DUYARLI”

Tüm insanların çevreye karşı duyarlı olması gerektiğini dile getiren Çoban, şöyle devam etti:

”Benim 10 yaşında üçüz kızlarım var, onlara hiçbir gün çevrenizi temizleyin demedim. Fakat benim yaptığımı görünce onlar bugüne kadar küçük bir kağıt parçasını bile yere atmadı. Bu bilinci oluşturmadığımız sürece ceza vererek veya başka yollarla asla temiz, yaşanabilir bir ortam sağlayamayız. Bunu, ahlak ve toplumsal bilinç ile çözebiliriz. Yetişen yeni nesil bizim kuşağa göre daha duyarlı, onlar adına umutluyum.”

Çoban, yaklaşık bir aydan beri her gün on büyük poşet çöp topladığını, bunun yüzlerce kilo çöpe eşdeğer olduğunu, bunu yaparken çok mutluluk duyduğunu ve yapmaya da devam edeceğini sözlerine ekledi.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir