Kahveciler Odası Başkanı Sinan Turan: “300 Esnafımız Var”

Turan Kahveciler Odası Başkanı Sinan, sayıları 3 yüz’ü bulan kahvehaneci esnaflarının sorunlarına güçlerinin yettiği nispette çözüm arayacaklarının altını çizdi.

Adıyaman merkezde 3 yüz’ü aşkın kahvehanenin olduğunu belirten Adıyaman Kahvehaneciler odası Başkanı Sinan Turan “İlimiz merkezde şu an için 3 yüz’ü aşkın kahvehanemiz var. Tabi odaya kayıtlı olmayanlar da var. Hepsi kendi ekmeğini yiyor. Tabi ki ufak tefek sorunlarımız var. Ancak yeni dönemde bu sorunların üstesinden gücümüz yettiği kadar gelmek istiyoruz. Özellikle başta sigara yasağı belimizi büktü ancak bu iktidarın aldığı bir karadır boyun eğmek gerekiyor. Yapacak bir şey yok” dedi. Kahvehanenin boş zaman işi olduğunu belirten Başkan Turan, akşam saatlerinde kıraathanelerin iş yapabildiğini gündüzleri ise genellikle emekli kesiminin kahvehaneleri tercih ettiğini belirtti. Yaşları 55 ila 65 arası olan birçok vatandaşın vaktinin büyük bölümünü kahvehanelerde geçirdiğini belirten Turan “Özellikle emekli olan işçi ve memur insanımız kahvehaneleri tercih ediyor. Özellikle gündüz saatinde birçok kahvehanemizde yaşı geçkin insanımızı görmek mümkündür. Genç yaş grubu ve çalışan vatandaşlarımız ise genellikle hafta sonları kahvehaneleri ziyaret etmektedir” dedi.

İşsiz vatandaşların ise artık kahvehaneleri tercih etmediğini belirten Kıraathaneciler, “Eskiden işsiz insanlarımız kahvehaneleri mekân ederdi. Şu günlerde ise işsiz vatandaşı kahvehanede görmek mümkün değil. Çünkü oyun oynamak ve içecekler bedava değil para ile verilen şeyler bunlar. Kahvehane artık zevk işi. Boş zaman geçirmenin yanı sıra insanlar artık lüks kahvehaneler ve kıraathaneler istiyor. İnsanların zevkine hitap etmek gerekiyor. İki üç koltuk ve sandalye dört beş masa artmakla olmuyor” dediler.

“Bir dönem işsizlere hizmet ediyorduk şu an ise işi olmayan kahvehanelere giremiyor” diyen kahvehaneci esnafları “Cebinde parası olmayan insanımız kahvehaneye gelmiyor zaten. Bir çay 50 kuruş. Üç çay 1,50 kuru ediyor. Bunun yanında oyun oynayan vatandaş ise masadan en az 5-10 lira hesap ile kalkıyor. İşsiz ve parası olmayan vatandaşımız daha çok küçük çay ocaklarını ve parkları tercih ediyor” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir