Kalkışmanın Yıl Dönümü ve Caddeler.

Cumartesi günü, başarısız darbe girişiminin birinci yıl dönümüydü.

Hükümet meydanında insanlar vardı; ellerinde bayraklar ve darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala öfkesi geçmemiş insanlar.

Burası Adıyaman, olayları abartan, kraldan çok kralcı kesilen, iktidardaki siyasal anlayışa göre politik tavır belirleyen insanların çoğunlukta olduğu memleket.

Caddelerde büyük bir gürültü vardı; başarısız darbenin yıldönümünü nedeniyle darbecilere lanet yağdıranlar.

Eksozu patlatılmış motosikletlerin çıldırdığı, havalı kornaların insanları uykularından uyandırdığı etkinlikler!

Gecenin geç saatlerine kadar çalışan, hasta ya da yorgun insanların dinlenme- uyuma mecburiyetlerini düşünmeden,  dikkate almadan, bazı devlet kurumlarının ücretsiz verdiği akaryakıtla insanları huzursuz edenler demokrasiyi mi korumuş oluyorlar!

Bazı kurumlar, insanları böylesine rahatsız eden, sokak magandacılığına kadar varabilecek fevri davranışları teşvik edeceklerine, örneğin bir toplantı düzenleyip demokrasinin yararlarını, darbelerin zararlarını dile getiren konuşmacılar getirip halkı bilinçlendirmeye çalışsalardı daha iyi olmaz mıydı?

Unutulmasın ki, aracının akaryakıtını karşıladığınız ve sokaklara saldığınız kişiler bir kademe daha üstte menfaat gördüklerinde sizi ve politikalarınızı derhal unuturlar.

Hâsılı, “demokrasi nöbeti” adına, kontrolsüz bir güç olabilen birçok genci sokaklara rastgele salmanın ve bunu teşvik etmenin doğru olmadığına inanıyorum.

İnsanlara eğitim verilmeli; demokrasinin iyi yanları, sivil idarenin gerekliliği, darbenin yanlışlığı, geçmişte yaşanan darbelerin ülkeyi hangi olumsuz noktalara getirdiği anlatılmalıdır.

Gürültü kirliliği oluşturularak, insanların yaşam akışlarını olumsuz yönde etkileyerek, caddeleri trafik karmaşasına terk ederek darbelerin kötü yönleri anlatılamaz.

Önce sükûnet, sonra akıl ve bilgi ve sonucunda olumlu bilinç oluşturulması gerekir.

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Hava Puslu

Dün sabah koyu bir sise uyandı Adıyaman. Göz gözü görmüyor, görüş mesafesi on metreye düşmüştü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir