Kalp Hastalarına Kurban Bayramı Uyarısı  Dr. Fadıloğlu: “Ete Fazla Yüklenmeyin”  

 

Sofraları şenlendiren Kurban Bayramı’na az bir zaman kala uzmanlar uyardı. Bayramda sağlığınızdan olmamak adına “sofradan doyumluk değil tadımlık kalkmalı” diyen Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, bayrama özel beslenme tüyoları verdi.

Özellikle kalp hastalıkları ile ülser, reflü, gastrit gibi mide problemleri olan kişilerin bayramda beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Dr. Fadıloğlu, “Bayramın uzun oluşuna bakarak ete fazla yüklenmeyin. Tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarda tüketerek sağlıklı bir bayram geçirin” dedi.

İşte uzmanından Kurban Bayramına özel beslenme tüyoları:

“Sabah hafif bir kahvaltı ile güne başlayın.

Sindirim problemlerini en aza indirmek için bayram yemeklerini öğlen tercih edin.

Fazla miktarda kırmızı et tüketimi fazla demir yüklenmesi ve fazla demir alımı da vücuttaki kalsiyumun idrarla birlikte atılmasına neden olacağından, et yerken kalsiyum kayıplarını önleyebilmek adına etin yanında kalsiyumdan zengin yoğurt, ayran, cacık gibi besinleri tüketmeye çalışın.

Tabağınızda sadece ete değil, etin yanında bulgur pilavı, sebze ve salatalara da yer verin. Böylece hem posa tüketiminizi artırmış hem de vitamin ve mineral yetersizliğini önlemiş olursunuz.

Bir öğünde fazla kaçırdıysanız diğer öğünlerde sebze ve meyve tüketmeye çalışın.

Fiziksel hareketinizi mutlaka artırın. Gün içinde en az yarım saat yürüyüş yapmaya çalışın ya da ev içindeki hareketliliğinizi artırarak aldığınız fazla enerjiyi vücudunuzdan atmaya çalışın.

Sindirim sisteminizi rahatlatmak, bozulan bağırsak hareketlerinizi düzenlemek adına bağırsaklarda su tutulumuna neden olan aşırı çay kahve tüketimi yerine, rezene, papatya ve ıhlamur çayları gibi bitki çaylarına yer verin.

Metabolizmayı hızlandırmak ve mide bağırsak sisteminin düzenli çalışması adına su tüketmeyi unutmayın. Günde 10 bardak su içmeye özen gösterin.

Bayram ziyaretlerinde ikram amaçlı sunulan çikolata, şeker ve şerbetli tatlılar yerine hafif olan sütlü veya meyveli tatlıları tercih etmeye çalışın.

Tatlıyı yedikten sonra bir bardak ayran ya da süt içerek ya da iki ceviz tüketerek şekerin kanda aniden yükselmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca, tarçının kan şekerini dengeleyici etkisinden faydalanarak sütlü tatlınıza bir çay kaşığı tarçın ekleyebilirsiniz.”

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli

Yeni kesilmiş hayvanların etleri ölüm sertliği nedeniyle sert olur ve pişirmesi uzun sürer, sindirimi zordur. Bu nedenle kesim işleminin ardından et, serin ve temiz bir ortamda 5-6 saat dinlendirildikten sonra buzdolabına konmalı, en az 1 gün bekletilerek etin olgunlaşıp lezzet kazanması sağlanmalıdır. Bu şekilde tüketilen et midede şişlik ve hazımsızlık problemlerini de minimuma indirecektir. Ayrıca etin pişirilmeden önce marine edilerek bekletilmesiyle, etin yumuşamasını, iyi pişmesini ve lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Marinasyon için zeytinyağı, limon suyu, süt, sirke, meyve suyu veya yoğurt, lezzet vermesi için de çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir