Karar Sizin

Adıyaman’dan fındık toplamaya giden bir grup insan “ırgatlık” yolunda kaza geçirmiş, kimisi ağır olmak üzere birçok insan yaralanmış.

Benim aklım erdi ereli, bu memleketten başka İllere insanlar çalışmaya gider; kimi gezici ve geçici tarım işçisidir biz bunlara ırgat diyoruz, kimi beton işçisi, kimi otel çalışanı, kimi bağ-bahçe bakıcısıdır. Ha seralarda çalışanlar da var.

Ve bu insanlardan bir kısmı hemen her yıl kaza geçirir. Kimi ölür, kimi yaralanır ve kimi de kaybettiklerinin acısıyla “keşke ben öleydim” der ve isyan eder.

Adıyaman’da sanayi yok; birkaç tekstil işletmesi var ve ne hazindir ki bu işletmelerin bir kısmı görünür yerlere bez afişler asarak “eleman aranıyor” duyurusunda bulunurlar.

Ve bankalardaki mevduat, şehre yapılan yatırım, şehrin ticari durumu dikkate alınarak Adıyaman teşvikte, Urfa’nın, Diyarbakır, Batman’ın önünde yani mali verilere göre onlardan daha iyi durumda olarak Gaziantep, Kayseri, Malatya gibi illerin yerleştirildikleri kademede yer alır.

Bu ile ne oluyor, anlamak mümkün değil!

Bir yanda ömrü ırgatlık yolunda tükenen, birçoğu yaşadığı kaza ile bir hiç uğruna yitip gidenler, bir yanda bez afişlerle eleman arayan tekstil fabrika ve atölyeleri ve bunların davetlerine tepkisiz kalan işsizler, bir yanda işsizlik oranı itibarıyla ülkenin önde giden ili ve diğer yanda mali veriler itibarıyla “kalkınmasını çevre illere göre ilerletmiş” İl imajı!

Sıcaklar mı vurdu başımıza, biz ne yapıyoruz, anlamıyorum…

Bu şehri marka şehir yapma vaadinde olanlar neyi değiştirecekler, neyi daha iyi hale getirecekler, bilemiyorum.

Yıllar yıllardır başarılmayan kısa bir zaman aralığında nasıl düzeltilecek acaba!

Birilerinin elinde sihirli değnek mi var?

Ben ne diyorum peki?

Ne desem ki;

Diyeceğim şudur ; “eski köye yeni adet gelmez”.

Karar sizin değerlendirme sizin…

 

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir