Kargocular Tütüncülerimize Çalışıyor

 

 

Adıyaman’da tütün üreticileri her haftada kargo ile diğer illere yaklaşık 3 ton tütün gönderdiklerini belirttiler.

Sigara tüketimiyle ilgili bazı kullanıcılar hazır sigaraya göre daha hesaplı olan açık tütünü tercih ederken, Adıyaman tütünü özelikle kargo yolu ile eşitli illere gönderilmeye devam ediyor. Adıyaman’da seyyar tütün satıcıları, sigara tiryakileri için bir alternatif oluştururken çalışma koşullarının zorluklarından ve Türkiye’de tütün üretiminin ülke genelindeki tütün ihtiyacını karşılayabilecek durumda olduğunu dile getirdiler.

Adıyaman’da yıllardır seyyar tütün satıcılığı yapan 39 yaşındaki 5 çocuk babası Tahir Demircan, tütün satışı ile ilgili şunları söyledi: “Ben küçükken köyde tütün ekim işi yapıyordum. Geçimimizi tütün ekiminden sağlıyorduk. Bize ait tarlamız yoktu. Başkalarının tarlasında ekim yapıyorduk. Zamanla kazancımız yetmez oldu ve şehre göç etmek zorunda kaldık. Şehre yerleştikten sonra elbise işiyle uğraşmaya başladım. Elbise satıyordum ama o da ülke genelindeki ekonomik krizden dolayı iş yapamadı ve kapattım. İş güç olmayınca bende seyyar tütüncülük işine başladım. 15 yıldır geçimimi tütün satarak sağlıyorum. Tütünler bana Adıyaman köylerinden geliyor kendimiz de üretiyoruz. Orada ekiliyor ve direk Adıyaman’a geliyor. Bende toptancılardan alıyorum.”

Tütünün hazır sigaraya göre daha az zararlı olduğunu belirten Tahir Demircan: “Hazır sigaralarda kanserojen madde daha çoktur. İçerisinde katkı maddeleri vardır. Tütün öyle değil, direk toplanıp elde işlendiği için doğal ve saftır. İçerisinde katkı maddesi yoktur. Bende Adıyaman Çelikhan, Lice ve Rus tütünü olmak üzere 3 çeşit tütün var. Rus tütünü tohumundan adını alıyor ve o da başka yerde yetişiyor. Çeşitlerimizin hepsi kalitelidir. Fiyatları kilogramı 40 ile 70 lira arasında değişiyor ve genelde perakende satıyorum.”

Tütün satıcısı Tahir Demircan yıllık satışla ilgili şunları dile getirdi: “Ben yılda yaklaşık 1,5 – 2 ton tütün satıyorum. Sadece Adıyaman’a değil, Türkiye’nin her yerine satışım oluyor. Ayrıca yıllık 500 kilogram yurtdışına gönderiyorum. Almanya, İtalya, Hollanda ve Fransa’ya gönderiyorum. Buradaki tütün kaliteli olduğu için buradan istiyorlar. Ki zaten asıl kaliteli tütün Türkiye de var. Buna rağmen Türkiye’nin yurtdışından almasına anlam veremiyorum. Bence bunun tek açıklaması ülkelerarası ilişkileri güçlendirmektir. Böyle olunca bu defa buradaki tütün üreticileri zor durumda kalıyor. Bu ada kendi köylüsünün daha da yoksullaşmasına neden oluyor. Çünkü köylü yetiştirdiği tütünü yasal engellerden dolayı istediği gibi kar amaçlı satamıyor. Madem dışarıdan alınıyor ve tüketimin önüne geçilemiyor. O zaman merdiven altı olmaktansa yasal kolaylıklar sağlanıp, ülkenin kendi köylüsünün kalkınmasını sağlaması gerekir. Oysa devlet kendi tütün ihtiyacını yüzde yüz karşılayabilecek konumdadır.”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman Nar’da Türkiye 1.’si Olacak

Alan “ Badem’den Sonra Nar’da da İvme Kazanmak İstiyoruz” Gıda Tarım ve Hayvancılık Adıyaman İl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir