Kasap Et Derdinde Koyun Can Derdinde

Yaklaşık 50-60 sene önce yapılan ve dönemin en lüks ve önemli binalarından biri olan 56 evler için yıkılma kararı çıkarken, hesapta olmayan bir sorun gün yüzüne çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde binanın depreme dayanıklı olmadığı kesinleşirken, yıkım kararı en çok 56 evlerin altındaki iş yerlerinde kalan esnafı perişan etmiş görünüyor. Aylardır harıl harıl dükkân arayan ancak bütçesine göre bir dükkan bir türlü bulamayan esnaf, yetkililerden bu konuyla ilgili destek beklerken, kendilerine pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğinin altını çizdiler. İş yerinden ayrılmak zorunda kalan esnafa uygun kredi ya da iş yeri alabilmek veya açabilmek için çeşitli destekle verilmesini savunan esnafımız “Halimiz perişan. Buradan çıkarsak sonumuz kötü olur. Aylardır dükkan arıyoruz. Şehir merkezinde bütçemize göre iş yeri bulamadık. Ağzını açan milyarlardan bahsediyor. Bunalmış durumdayız. Yıkılma kararına destek veriyoruz tabiki ancak bizler evimize ekmek götüremez duruma geleceğiz” dediler.

Şehrin göbeğinde bulunan ve uzun zamandır dökülen taşlarından dolayı onlarca vatandaşın yaralandığı binada yürütülen çalışmalar neticesinde depreme dayanıksız olduğunun kesinleşmesi ile kolları sıvayan Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililer, bakanlıktan gelen talimatla çalışmalara başlarken esnaflara birkaç aya kadar “Hadi yallah” denebileceği bildirildi.

Tehlikeli olduğu gerekçesiyle daha önce sık sık şikayet konusu olan binanın yıkım kararına çok sevinen esnaflar, 56 Evlerin yıkılarak yerine daha modern bir yapının yapılmasının ilin görünümünü değiştireceğini de dile getirerek “yeni bina yapılsın. Yeni iş yeniler yapılsın. Bizlere de oralardan yer verilsin ama. Bizi böyle mağdur etmemeleri gerekiyor” dediler.

Çevre esnaflardan Aytekin Ünler “Adıyaman’da yıkılma tehlikesi bulunan 56 Evler’in son durumu bizi çok korkutuyordu. Yoldan geçen bir vatandaş başına bir şey düşecek endişesi taşıyordu. Amma Allah’a çok şükür çok büyük bir felaket yaşanmadan yetkililerimiz çok önemli bir karar alarak binayı yıkmak için gerekli çalışmalara başlamışlar. Uzun zamandır hiç bir yetkilinin dikkatini çekmeyen, birçok vatandaşın her gün yanından geçtiği ve yıkılmaya yüz tutan binayla ilgili alınan bu karar bizleri çok memnun etti. Her an yıkılabilecekmiş gibi bir durumda olan bu binaya yetkililerin el atması, deprem kuşağında olduğu bilinen Adıyaman için çok önemli bir hizmet bizce. Kış mevsimi nedeniyle yağan yağmurlardan bile etkilenen bu bina hem bizler için hem de çocuklarımız için tehlike arz ediyor. Ancak gel gelelim ki bizler burası yıkıldıktan sonra boşta kalacağız. Deyim yerindeyse ekmeğe muhtaç olabiliriz” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir