Kaymakam Kaya, ‘Besni’mizi Projelerle Ön Plana Çıkarmak İstiyoruz’

Besni ilçe Kaymakamı Çağlayan Kaya, 2015-2016 yılı yatırım ve projeler ile ilgili bilgiler verdi.

Besni’nin gelişmesi için her zaman çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Kaya, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Adıyaman tabi zamanında il yapılmadan önce Besni’yi mi il yapalım, yoksa Adıyaman mı il olsun şeklinde bir tartışma oluyordu. En sonda Adıyaman’da karar kılındı. Besni’nin tarım, hayvancılık ve tekstil, dokuma gibi faaliyetlerde çok ciddi potansiyeli olan bir ilçeyiz. Türkiye’de de öncü bir ilçe. Şimdi biz projeleri üçe ayırdık; Uygulanan yatırım projeler, devam eden yatırım projeler ve planlanan yatırım projeler.  Şuanda 58 çiftçinin organik üzüm üretimi yaptığını kaydeden Çağlayan Kaya; “2016 yılında başlattığımız bir şey oldu. Malumunuz Besni üzümü Türkiye’de bir markadır. Bu marka dünyanın neresine giderseniz üzüm denince Besni akla geliyor ama tabi bunun patenti alınmamış, biz bununla ilgili çalışmalar başlattık belediyemizle beraber. Şuan da Türk Patent Enstitüsünde Besni üzümünün askı süresi dolmak üzere, askı süresi dolduktan sonra Besni üzümü dünya markası haline gelecek ve inşallah dünyanın dört bir yanına da bu markayla ihraç edilecek. Tabi Besni üzümü yapılırken dedik ki biz bir organik üzüm yetiştiriciliği başlatalım. Bununla ilgili özellikle Çorak köyümüz var.  Burayı biz pilot köy olarak seçtik. Buradaki üretilen üzümümüzde her hangi bir şekilde katkı maddesi, kimyasal madde kullanılmıyor, tamamen organik yetiştirilen üzüm şuanda ilkel yöntemlerle yetiştiriliyor. Bunu daha teknolojik hale getirmek için organik üzüm yetiştiriciliğini Çorak bölgesinde başlattık. Buna Suvarlı ve Pınarbaşı’nı da uyguladık. Tabi bu projemiz Tarım Bakanlığı bünyesi tarafından desteklendi, 38 bin Liralık bir bütçeydi, şuanda 58 çiftçimiz organik üzüm üreticiliği yapıyor”

Basınçlı sulama sistemlerini şuanda 3 çiftçiye başarıyla uyguladıklarını ve bu sene de artırarak devam edeceklerini belirten Kaya, “Yine Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan projeyle basınçlı sulama sistemleri kullanılması projemiz başarıyla uygulandı. Bunu da GAP İdaresi destekledi. 153 bin liralık bir projeydi. Yazıbeydilli Köyümüzde 350 dekar alanda uygulanıyor. Malumunuz olduğu üzere Adıyaman Türkiye’de ki gibi büyük bir susuzluk problemi yaşıyor.

Yani artık tarım sulamasında tamamen damlama sulamaya geçilmesi lazım. Hem su tasarrufu olması açısından hem de bu işin iktisadi açısından basınçlı sulamada başarıyla uygulanan dört vilayet varsa bunlardan birisi de Adıyaman. Adıyaman’da bildiğim kadarıyla Kâhta’da da 3 çiftçimize uygulanmış. Şuanda da Besni’miz de bir çiftçimize 153 bin liralık bir bütçeyle başarıyla uygulanıyor. Tabi bunlar öncü projelerdir, bu sene bunları artırarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Besni’de 41 çiftçinin yüksek telli terbiye sistemiyle üzüm ürettiğini söyleyen Kaymakam Kaya, “Yine Modern Bağcılığın Geliştirilmesi Yüksek Telli Terbiye Sistemi dediğimiz bir proje. Malumunu Besni üzümü biraz böyle yere yakın yerlerde olduğu zaman hem kurtlanma, böceklenme hem de çürüme durumu oluyor. Biz bunu önleme adına telli terbiye dediğimiz yerden bağımsız yükselterek yapılan bir projeydi. Buda Türkiye’de bir ilk proje oldu. Yine bunu GAP İdaresi destekledi. 300 bin liralık bir bütçeyle 41 çiftçimize şuanda uygulanıyor. Bir dahaki sene itibariyle de biz bunu 150’ye çıkaracağız” dedi.

Birçok köyün koy konağına, çok amaçlı salonlara ve alt yapıya kavuştuğunu bildiren Kaya, şöyle devam etti:

“Yine köy konaklarımız var. GAP İdaresi tarafından desteklendi. Köy başına 88 bin lira olmak üzere 3 köyümüze yapılan projelerdi. Yine aynı şekilde Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çok amaçlı salon projesi, bu aynı zamanda taziye evi olarak da kullanılıyor.  Yine bu da GAP İdaresi tarafından desteklenen bir proje oldu. 244 bin liralık bir bütçeyle kabul edildi. Güzelyurt Köyümüzde kanalizasyon, kilit parke taşı döşemesi yapılarak alt yapı sorunu tamamen giderildi. Bu İl Özel İdaresi ve İller Bankası tarafından finanse edildi. Atmalı ve Çamlıca Köylerimizde 1 milyon 357 bin lira bütçeyle yapıldı ve şuanda sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Yine KÖYDES çalışmalarını yaptığımız genelde 11 köyde toplamda 33 kilometre 1. Ve 2. Kat asfalt yapıldı. Yine KÖYDES içme suyu projemizle Kurugöl, Durakevler, Yazıkarakuyu, Yazıbademce, Karalar ve Doğankaya’da toplam 316 bin liralık bütçeyle içme suyu projeleri şuanda tamamlanmıştır. 2016 yılı itibariyle de yine Yoldüzü, Karagüveç, Güneykaş ve Çaykaya köylerimizde toplam 377 bin liralık bütçeyle içme suları tamamlanmıştır. Tabi bunun yanında birlik tarafından yapılan birçok işimiz oldu. Hükümet Konağı onarım işi, köy konakları, Yayıklı Köyünün kanalizasyonu, İlçe Emniyet Müdürlüğü binamız devam ediyor. Yine 3 köyümüze parke taşı, 6 köyümüze yine parke taşı ve alt yapı sistemlerinin kurulması, 4 köyümüze taziye evlerinin kilitli parke taşlarının yapımı bunlar devam eden işlerimiz. Toplamda 24 köy, 11 mezra, 1 okul, 1 pansiyon ve emniyet binamız 11 milyon 18 bin liralık bütçeyle tamamlanmıştır. 61 köyümüzü kilitli parke taşı ve 1. Kat asfalt yapımı 1 milyon 131 bin lira bütçeyle şuanda tamamlanmıştır”

Okullardaki onarım çalışmalarına da değinen Kaya, “Yine eğitimle ilgili olarak Dikilitaş Köyümüzün okulunun onarımı tamamlandı. Şambayat Çok Programlı Anadolu Lisesi, İstiklal Anaokulu, Özel İdare, Mustafa Baba, İbni Sina gibi okullarımızın doğalgaz dönüşümü tamamlandı. Güzelyurt, Çomak köylerimizdeki okulların kalorifer kazanlarının değişimi tamamlandı. Yani birçok okulumuzda dönüşümü tamamlamış, doğalgaza geçtik ama tabi en büyük çekincemiz şu, malum Türkiye çok kritik bir süreçten geçiyor. Rusya’da tabi sürekli dengeleri değiştiriyor. Allah muhafaza bir gaz kesilse ne yapacağız. Şimdi bunun önlemini düşünmek zorundayız. Her ne kadar fiili bir savaş olmasa da içten içe bir restleşmeler var. Eğer öyle bir şey olursa onun önemlerini de düşüneceğiz. Bu proje İpek Yolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklendi. 472 bin liralık bir bütçeyle 70 anasınıfımızın bütün araç gereç, boya, badana, gibi işlemlerinin hepsi yapıldı. Bu da Adıyaman’da ilk projelerden birisiydi. Şuanda yüzde yüz verimle bu projemiz devam ediyor” diye açıklamada bulundu.

Organik üzüm kurutma alanının yapılmasına da değinen Kaya, “Yine bahsettiğim gibi organik üzüm kurutma alanının yapılması. Bu organik üzüm tamamen güneş ışınlarıyla kurutuluyor. Dediğim gibi her hangi bir kimyasal madde olmadığı için ve toprak karışmaması için alt tarafının beton yapılmasına karar verdik” dedi.

Güneş enerjisi ile sulama sisteminin önemine işaret eden Kaya, şunları söyledi:

“Bunun da Adıyaman’da yine çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Çünkü sulama ilçemizde de, Adıyaman’da da büyük bir sorun. Bunun önüne geçmek için güneş enerjisi sulama projemizi başlattık. Hem bu elektrik maliyetini de minimize ediyor. Özellikle yer altı sularının yoğun olarak kullanıldığı ilçemizde alternatif enerji kaynağı olarak güneş enerjisinin kullanımını şart olarak koştuk. Bu projeyle diğer üreticilere örnek teşkil edilsin diye GAP İdaresi tarafından %70 ile desteklendi. 110 bin lira bütçeyle 5 çiftçimize başarıyla uygulanıyor. Bu şekilde hem yer altı suyu kaynakları korunmuş oluyor hem de elektrik maliyeti minimize edilmiş oluyor. Yine güneş enerjisi ile göçebe yayla hayatı iyileşiyor projesini başlattık. Küçükbaş yetiştiriciliği yapan üreticilerimizin yaz aylarında elektrikten yoksun kalmaması için GAP İdaresi tarafından desteklendi %70 hibeyle 70 bin TL bütçeyle 11 çiftçimiz istifade etmektedir”

Bu projeyi geçen sene GAP İdaresine sunduklarını hatırlatan Kaya, “İlçemiz tarım ve hayvancılıkta çok ciddi potansiyele sahip olduğu için topraklarımızın daha iyi değerlendirilmesi ve toprak kayıplarının önüne geçilmesi için tabiri caizse hangi proje varsa atlıyoruz üstüne. Proje Koordinasyon Merkezindeki arkadaşlarımız Türkiye çapındaki bütün projeleri takip ediyorlar. Tarım Bakanlığı, Ulusal Ajans, Avrupa Birliği Projeleri, diğer bakanlıkların projeleri hepsi takip ediliyor. Hangi kalem açılırsa biz o kalemde proje yapıyoruz. Yani biz Besni’mizi projelerle ön plana çıkarmak istiyoruz. İşte bununla ilgili de geçen sene başlattık, bu sene de uygulanmaya başlıyor. marul yetiştiriciliği, 15 köyde 300 çiftçimiz ile 10 bin dekar alanda yapılacak, maliyeti de 82 bin lira. Marul yetiştiriciliğinde de inşallah Besni’mizi söz sahibi yapacağız” diye konuştu.

Bu projeyi de GAP İdaresinin desteklediğini aktaran Kaya, şu bilgileri verdi:

“Adıyaman giriş yolu güzergâhı, Yenikent’teki tekel depolarının olduğu yer ve Gölbaşı yolunda düşünüyoruz. Malumunuz olduğu üzere Besni üzümle, fıstıkla, pestil dediğimiz üzüm mahsulü ürünlerle biliniyor. PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir