KHB Genel Sekteri Öz’den Acil Eylem Planı Açıklaması

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Erdoğan Öz, kentte kapsamlı olarak başlatılan Anne ve Bebek Ölümlerini Önlenmesine Yönelik Acil Eylem Planı hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Öz, yaptığı açıklamada, “İlimiz, sağlık alanında daha yaygın ve ulaşılabilinir, daha kaliteli ve hızlı sağlık hizmet sunumu için var olan projelerin yanı sıra yeni uygulamalarla yola devam edecek olup bu kapsamda, fiziken ve ruhen sağlıklı nesillerin yetişmesi amacıyla insan odaklı projelerle yeni ve kalıcı çalışmalar yürütecektir. Sağlık alanında hizmet standardının sürdürülebilirliği, uygulamaya konulacak yeni reformlarla ancak mümkün olabilecektir. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi adına toplumun tüm kesimlerinin faydalanacağı bu çalışmalarda ilk ve en önemli hedef anne ve bebek sağlığıdır”dedi

Anne ve bebek ölümlerinin tüm dünyada olduğu gibi ülkede de bir gelişmişlik göstergesi olarak kabul edildiğine dikkat çeken Öz, şöyle devam eti:

“Özellikle son yıllarda ölümlerin azaltılması yönünde çok önemli mesafeler kat edilmekle birlikte, arzu edilen seviyelere çekilebilmesi için yürütülen çalışmaların; daha verimli, daha nitelikli, daha sürdürülebilir olacak şekilde sıkı sıkıya sahiplenilmesi, takip edilmesi gerekmektedir. Bakanlığımızın ve bizlerin üzerine hassasiyetle titredikleri bu konunun İlimizdeki en önemli sağlık sorunu olduğu bilinciyle, proje yöneticilerinin ve uygulayıcılarının daha dikkatli ve özverili şekilde çalışmaları gerekmektedir.  Gerek Bakanlığımızın yürüttüğü projelerle, gerekse yerelde yürütülen projelerle Anne ve Bebek ölümlerinin önlenmesi hedeflendiğinden, hem var olan bu projelerin amacına uygun yürütülmesinin takip edilmesi hem de çözüm odaklı yeni projelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Sağlık Tesislerimizin kendi iç dinamiklerine uygun olarak Anne ve Bebek Ölümlerini önleyebilme projelerini, programlarını, eğitimlerini, faaliyetlerini vs. vakit kaybetmeden en kısa sürede hayata geçirmeleri en önemli tedbirlerden olacaktır.  Bu bağlamda, İlimiz Sağlık Yöneticileri, Kadın ve Çocuk Hastalıkları branşlarındaki Akademisyenlerinde içinde bulunduğu; Anne ölümleri başta olmak üzere Anne Bebek ölümlerini azaltmak amacıyla tüm sağlık çalışanlarının katılacağı Acil Eylem Planını hayata geçirilmiştir. Eylem planı kapsamında, Eğitim şart düsturuyla, ilgili sağlık personellerinin hepsinin NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı)  eğitimi almaları sağlanacaktır.  Bebek Dostu Sağlık Tesislerimizin almış oldukları unvanlar yeniden revize edilerek değerlendirilecektir. Yine Bebek Dostu Sağlık Tesislerimiz almış oldukları unvanın yanında Anne Dostu Hastane unvanını da almaları sağlanacaktır. Bünyesinde Yenidoğan Yoğun Bakım bulunduran Sağlık Tesislerimizin Yenidoğan Bebek Dostu Hastane unvanı almaları için alt yapı çalışmaları başlatılacaktır. Ayrıca, tüm Sağlık Tesislerimizin bünyesinde oluşturulan, “Gebe Bilgilendirme Sınıfları” ile doğum öncesi dönemde gebe takibi ve bakımı hakkında bilgilendirme yapılmakta, normal doğuma hazırlık eğitimleri, anne adayına ve gerekirse baba adayına psikolojik destek eğitimleri verilmekte; böylelikle doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası döneme hazırlanılmaktadır.

Yine İlimiz için ilk kez kurulması planlanan Perinatal Merkezin çalışmalarına başlanmıştır. Böylece Riskli gebelerimizin takip ve tedavileri bu Merkezde yapılacak olup riskli gebelerimizin İl dışına gitmelerinin önü kesilmiş olacaktır”

“İlimizde başlatılıp Tüm Türkiye’ ye örnek teşkil eden Anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmek için Genel Sekreterliğimizce hayata geçirilen “Gebe Kartı ve Riskli Gebelik Kartı” uygulamamız halen devam etmektedir” ifadelerini kullanan Öz, “Bu proje ile aile hekimlerinin yanı sıra İl içi / İl dışı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları ile sağlanan koordinasyon neticesinde, anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Anne adaylarına verilen kartlar ile riskli gebelerimizin, tüm Türkiye’deki sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğinin daha kolay ve daha hızlı olması, dolayısıyla sağlık hizmetini alımında, gecikmeden kaynaklı, Anne ve Bebek Ölümlerinin azaltılması hedeflenmiştir” dedi.

HABER MERKEZİ

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir