Kimi İstiyor, Kimi Karşlı Çıkıyor

 

Milletvekilleri tarafından müjdesi verilen acemi birlik ile ilgili tartışmalar başladı. Milletvekillerinin ilin ekonomisine ciddi katkı sunacağına inandığı için böbürlene böbürlene açıkladığı acemi birliğe bazı STK’lar karşı.

AK Parti Adıyaman milletvekillerinin ciddi girişimleri sonucu Adıyaman’a getirilen acemi birlik memnuniyet kadar karşı çıkmalara da sebep oldu. Son olarak AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Salih Fırat, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ve Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin’in Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya gelerek görüştüğü acemi birliğe Adıyaman’daki bazı STK’lar tepki gösterdi.

Acemi birliği ile gelişinin ekonomiyi ciddi bir şekilde etkileyeceğini savunan AK Parti Milletvekili Salih Fırat’ın, “Genel Kurmay Başkanlığı’nın askeri birlikleri taşıma planı şekillendi. Proje ile nüfusu 2 milyonun üstündeki büyük şehirlerde bulunan tüm acemi birlikler Anadolu şehirlerine nakledilecek. Milli Savunma Bakanlığınca koordineli şekilde yürütülen çalışmada 5 ile 15 bin asker kapasiteli acemi birliklerin Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çankırı, Karabük, Kars, Adıyaman ve Muş gibi 17 ile nakledilmesi kararlaştırıldı. Böylece taşra illeri acemi sanayisiyle kalkınacak” açıklamasının ardından görüşlerini gazetemize açıklayan Ansan Hakları Derneği (İHD) adıyaman Şube Başkanı Av. Osman Süzen, acemi birliğin ilin ahlaki değerlerini bozacağını dile getirerek, karşı olduklarını söyledi.

“Bu iş bazı işadamlarına yarayacak”

Adıyaman’a askeri birliğin gelmesine tepki gösteren İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Osman Süzen, “Adıyaman’a askeri birliğin getirilmesi AVM’lerle bağlantılıdır” dedi. 8 yıla aşkın bir süredir siyasilerin Adıyaman’a hiçbir şey yapmadığını dile getiren İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Osman Süzen, “Adıyaman’da işsizlik sorunu yoğun bir şekilde devam ediyor. İnsanlarımız ırgat olarak çevre illerde çalışıyorlar. Bu sorunun çözümünü askeri birlikte görmek yanlış bir politika. Siyasilerimiz halkımız için hiçbir şey yapmadıkları için bu boşluğu acemi birlikle ört pas etmek istiyorlar. Ayrıca acemi birliğin ilimize gelmesiyle birlikte esnafın işinin açılacağını düşünmek yanlış bir tutum. İşin aslında acemi birliğin ilimize gelmesi büyük sorunlara yol açacak, Adıyaman’ın huzurunu kaçıracaktır. Siyasilerimiz eğer insanlarımızın sorunlarına gerçek çözümler bulmak istiyorlarsa ilimizde AVM yapılmasına tepki göstermeliler. “Adıyaman’a AVM açmak” demek esnafın bitmesi demektir. Adıyaman’a AVM yapma düşüncesinde olanlar bu kararlarından vazgeçmeliler. Adıyaman’a askeri birliğin getirilmesi AVM’lerle bağlantılıdır” diye konuştu.

“Eğer Adıyaman’a acemi birlik gelecekse Adıyaman halkı bu olayı tartışmalı”

Siyasilere tepki gösteren Başkan Av. Osman Süzen şunları aktardı; “Esnafı düşünüyorlarsa esnafın sorunlarını, yatırımlarını, daha kapsamlı krediler açılmalarını düşünsünler. Tarım konusunda projelerin hayata geçirilmesi, tarımla uğraşan çiftçilere ve sanayicimize ucuz elektrik verilmesi bir türlü gündeme alınmıyor, Adıyaman teşvik kapsamında hak ettiği yerde değil. Tüm bu sorunlara rağmen bu gibi çalışmaları hayata geçirmeyen politikacıların kurtuluşlarını “Adıyaman’a askeri birlik getireceğiz” söylemine sarılmaları yapmadıkları işleri ört pas etmekten başka bir şey değil. Eğer Adıyaman’a acemi birlik gelecekse Adıyaman halkı bu olayı tartışmalı. Acemi birliğin ilimize gelip, gelmemesine halkımız karar vermeli. Acemi birliğinin ilimize getirilmesinin bir lütuf ve büyük bir hizmet yapılmış gibi sunulması doğru bir yaklaşım değil. Esnafın sorunları acemi birliğin ilimize gelmesiyle çözülmez. Tam tersine bu olay sosyal bir takım sorunların, olayların yaşanmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle Adıyaman halkına danışılmadan böyle bir karar verilmemeli. Adıyaman halkı acemi birliğin kendi iline kurulmasını tartışmalı ve karar vermelidir. Adıyaman halkının çoğunluğu acemi birliğin ilimize gelmesini istiyorsa acemi birlik ilimize gelebilir. Böyle bir durumda böyle bu karara karşı çıkmamız mümkün olmaz.”

“Acemi birliğin ilimize gelmesiyle birlikte bazı sorunlar yaşanacak”

Politikacıların Adıyaman’a 8 yılı aşkın bir süredir hiçbir şey hizmet yapamadıklarının önüne perde çekmek için “Biz Adıyaman’a acemi birliği getirdik” gibi bir yaklaşım içinde olmalarının doğru olmadığına dikkat çeken Osman Süzen şunları kaydetti; “Acemi birliğin Adıyaman’da kurulmasına karşıyım. Acemi birliğin ilimize gelmesiyle birlikte bazı sorunlar yaşanacak. Acemi birliklerinde eğitim gören askerlerin hafta sonu sokağa çıktıklarında ciddi sorunlar yaşandığı herkes tarafından çok iyi biliniyor. Daha önce acemi birliklerinde yaşanan sorunlara baktığımızda kız kaçırama olaylarından tutun kavgalara kadar bir takım sorunlar yaşandığı kamuoyu tarafından biliniyor. Bu hususlardan dolayı askeri takip etmek için askeri inzibatlar görevlendiriliyor. İlimize acemi birliğin gelmesiyle birlikte inzibatlar acemi askerlerle baş edemeyecekler. Ayrıca acemi askerlerin sadece esnaftan alış veriş yapılacağını düşünmek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü bazı kişiler Adıyaman’da AVM kurma çabası içindeler. Bazı sermaye grupları AVM kurulduklarında esnaf büyük zarar görecek. Adıyaman halkı kendi iline acemi birliğin gelmesini tartışmalı,  bu konuda sadece bir meslek odası başkanının veya bir milletvekilinin görüşüne bağlı kalmadan bu durum bütün yönleriyle tartışılmalı.”

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Çıkan Madenler Göz Kamaştırıyor

Adıyaman’da çıkan madenler, kalitesiyle adından söz ettiriyor. Adıyaman Maden kaynakları bakımından zengin bir il olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir