sürmanşet

Kırımlar Başladı… Adıyaman Tütünün Ekim Alanı Genişledi

 

Kota uygulamasının kaldırılması, sözleşmeli tarım modelinin hayata geçirilmesi ve fiyatının da artmasıyla üretimi artan tütünün Güneydoğu Anadolu bölgesinde hasadına başlandı.

Çelikhan İlçesinde, halkının yüzde 95’inin tütün üretimiyle geçimini sağladığı köylerde tütün kırımlarına başlandı. Çelikhanlılar tütün tarlalarındaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada zor ve zahmetli bir iş olan tütün üretiminin aylarca sürdüğünü, buna karşın tütüne verilen fiyatın yeterli olmadığını savundu.İlçenin tek geçim kaynağı olan tütün ürününün hasat zamanı başlamasıyla ilçe halkı gece gündüz demeden tütün kırımı, iplere dizme ve kurutma işlemleri tam hızla devam ettiği belirtildi. Çelikhan tütün üreticileri, bu sene ilkbaharda zamansız yağan yağmurlar ve havaların dengesiz ısınmaları neticesinde rekoltenin düşük olacağı ama tütün kalitesinin yüksek olacağını belirtiyorlar. Fidelerin dikilmesi ile başlayan satışa kadar olan sürecin neredeyse bir yılı bulduğunu anlatan tütün öreticisi Hasan Öğüt, “Tütüncülük çok zahmetli bir iştir, şu an tütün toplama zamanı yaprakların toplanması ve kurutulup balyalanmasına kadar olan süreç bütün aile fertlerinin sıkıntılı dönemidir. Dikiminden toplamasına kadar tamamen ellerinizin maharetine kalmış. Tütünler tek tek toplanıp iplere dizilir ve iskelelerde kurutulmaya bırakılır. Çelikhan’da her yıl olduğu gibi bu senede tütün hasat zamanında herkes harıl harıl çalışıyor” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir