manşet

Kırtasiye Esnafının Büyük Market İsyanı “BİZ BURADA NECİYİZ?”

 

Okul sezonunun açılmasına kısa bir süre kala büyük marketler de kırtasiye malzemeleri satışlarına başladı. Bu durum küçük ölçekli kırtasiyecilerin tepkisine neden olurken, isyan eden esnaf “ Bakkalları bitirdiler sıra kırtasiyeci esnafında” dediler.

Kırtasiyeciler büyük marketlerin kırtasiye malzemesi satmaya başlaması ile birlikte sektöre büyük bir darbe vurduğu görüşündeler. Adıyaman’da kırtasiyeciler aldığı karar doğrultusunda artık büyük marketlere kırtasiye malzemesi satılmamasına karar verirken, toptan ve ucuz alan büyük marketlerin haksız rekabete yol açtığını bildridiler.

Devlet okulların da ders kitaplarının ücretsiz verilmesi kırtasiye malzemesi alacak olan insanların büyük marketlere yönelmesine büyük katkısı var. Artık kırtasiyeciler  hem marketlere kırtasiye malzemesi ve marketlere malzeme veren firmaların ürünlerini satmayacak.

Konuyla ilgili konuşan Kırtasiyeci esnaflarından Celalattin Pektaş “ Okul sezonunun açılmasına kısa bir süre kala, büyük marketler kırtasiye malzemeleri satışlarına başladı. Biz neciyiz burada. Hem kalitesiz hem de Çin malı ürünleri çocuklarımıza satıyorlar. Hem bizim işleri öldürdüler hem de sağlığa zararlı işler yapıyorlar” dedi.

Pektaş, “Bu durumun küçük ölçekli kırtasiyecilere zor günler yaşatacağa benziyor ki yaşıyoruz. Bunun nedeni bir odamızın olmamasıdır. Devlet okullarında ders kitaplarının ücretsiz verilmesi kırtasiye malzemesi alacak olan vatandaşların büyük marketlere yönelmesine büyük katkısı oldu. Marketlerin kırtasiye malzemeleri satması en fazla küçük esnafı sıkıntıya sokmaktadır. Büyük markalar istediği gibi ürünlerini satarken, biz küçük işletmelerin böyle bir şansı yok” dedi.

Kırtasiyecilerin büyük marketlere malzeme veren firmaların ürünlerini satmayacakları yönündeki söylentiye de değinen Pektaş, “Bizim esnafımızın bu yönde aldığı bir karar yok. Zaten bizim büyük marketlere ürün verme gibi şansımız çok az. Bizden ustalık bilgisi istenirken büyük firmalardan öyle bir bilgi istenmiyor. Bu nedenle istedikleri gibi istedikleri kadar ürün satabiliyorlar. Bizim onlara karşı bir yaptırımımız olamaz” diye konuştu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir