Kış’ın Zamlı Olur Denerek Şimdiden Alışveriş Başladı

İlimizde kış mevsiminin yaklaşmasıyla odun kömür satışları başladı. İthal Sobalık Kömürün Tonu 400 ile 500 lira arasında değişirken, yerli kömür ise 350 liradan alıcı buluyor.

Odunun tonu ise 400 ile 450 lira arasında değişiyor. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlarda odun, kömür alma telaşı başladığını belirten odun kömür ticareti yapan Ahmet Bozkurt, vatandaşların, kışın kömürün zamlanacağı düşüncesiyle şimdiden kömür ve odun ihtiyaçlarını karşılamaya başladıklarını ifade ederek, “Bir hafta içerisinde yaklaşık 15  kişiye kömür satışında bulundum. Bizler açısından şimdilik durum iyi, satış yapabiliyoruz. Malum, yaz aylarında durgun bir dönem yaşıyoruz” dedi.

Genelde vatandaşların ithal kömürü tercih ettiğini belirten Bozkurt, tercih sebebinin yüksek kalori ve fiyatı olduğunu belirtti. Satıcı Ahmet Bozkurt, “Önceki yıla göre satışlarımız şu an için az. Nedeni ise geçen yıl kış pek olmadığı için vatandaşlarımızın evlerinde hala geçen yıldan kalma kömür var. Bu durumda olanlar 10-15 torba kömür alıyor. Bunun yanı sıra doğalgazın da hayatımıza girmesiyle birçok ev artık doğalgaza geçmiş durumda” diye konuştu.

Kömür fiyatlarına da değinen Bozkurt, yerli kömürle arasında fiyat farkının az olmasının, ithal kömürü daha cazip kıldığını ifade etti. Bozkurt, “İthal sobalık kömürün tonu 450 ile 500 lira arasında değişiyor. Yerli kömür ise 350 lira, kalorifer kömürü 500 ile 600 TL arasında fiyatı değişiyor. Odunun tonu da 350  ile 400 lira arasında değişiyor. Torba olarak da bir torbasını 10 liraya satıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir