Kışlık Kabaklar Tezgâhlardaki Yerini Aldı

 

Adıyaman’da  birçok köylünün ekmek kapısı haline gelen ve yöresel yemeklerden biri olan kabak dolmasında kullanılan kışlık kabaklar tezgâhlardaki yerini aldı.

Yöresel yemeklerde kullanılan dolmalık kabaklar başta olmak üzere birçok sebze türü köylüye ekmek kapısı oldu. Önceleri birkaç köyün yetiştirip sattığı dolmalık kabaklar, sadece şehirde tüketilmekle kalmayıp İstanbul başta olmak üzere il dışında yaşayan Adıyamanlıların da tercihi haline geldi. Köylerde aldığı kabakları il merkezinde satan Saffet Soyugüzel, kışlık dolmalık kabağın hem köylünün hem de kendilerinin geçim kaynağı haline geldiğini söyledi. Soyugüzel, köylerde yetiştirilen kabakların kış şartlarına dayanıklı olması, muhafazasının kolay olması ve halkın kabağa olan talebinden dolayı bu işi yaptığını belirterek, “Bu kazancı hem köylü hem de biz satıcılar elde ediyoruz. Bu ve benzeri yerli mahsullerin desteklenerek köylünün geçim kaynağı haline getirilmesinin istihdama da katkı sağlayacağı kanaatindeyim” dedi.

Haber: İ.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir